Polky se bouří proti snahám církve řídit život v zemi

Desítky tisíc žen v Polsku demonstrují proti zákonu, který zpřísňuje už tak tvrdý zákaz interrupcí. Snaha vlády vyhovět ultrakatolickým kruhům vyvolala nečekaný odpor.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Marta Kaczynská, dcera ve Smolensku zahynulého prezidenta Lecha Kaczynského, je v Polsku něco jako národní symbol a důležitá postava vládnoucího Práva a spravedlnosti (PiS). Poslední roky často stála v klíčových momentech vedle šéfa strany, svého strýce Jaroslawa Kaczynského.

To, že se teď postavila proti novému zákonu, který s výjimkou situace, kdy by měla žena při porodu zemřít, zakazuje pod hrozbou pětiletého vězení všechny formy interrupce, je pro PiS vážný problém. „Zavedení úplného zákazu přerušení těhotenství nutí mnoho žen k nelegálním potratům a nezřídka znamená bezprostřední ohrožení pro jejich životy a zdraví. To je v případě matek, které už mají děti, obzvláště kruté pro celé jejich rodiny,“uvedla Marta Kaczynská v článku pro provládní týdeník „wSieci“.

Marta Kaczynská, které zahynuli při havárii ve Smolensku oba rodiče, tak pokračuje ve stopách své matky Marie. Ta byla jako první dáma Polska nesmírně oblíbená, a když se podobný úplný zákaz připravoval v roce 2007, postavila se jasně proti němu. Byla za to tvrdě kritizována ultra konzervativními katolickými kruhy a kněz Tadeusz Rydzyk, vlastník vlivné stanice Radio Maria, ji kvůli tomu nazval „čarodějnicí, která by měla podstoupit eutanazii“.

Před deseti lety, v době první vlády PiS, tehdejší premiér Jaroslaw Kaczynski ustoupil tlaku Marty i bratra prezidenta Lecha Kaczynského a „potratový kompromis“, který v omezené míře interrupce připouštěl, zůstal zachován. Teď však tlaku konzervativní části katolické církve jeho strana vyhověla. „Jako katolík musím návrhy biskupů následovat,“ prohlásil Kaczynski a vyjádřil přesvědčení, že podobně se zachovají i poslanci jeho strany, což se také v prvním čtení stalo.

Novela, od níž se včera distancovala i premiérka Beata Szydlová, potraty zakazuje i v případě, že těhotná žena byla znásilněna, došlo k incestu nebo je prokázáno, že je plod zásadně poškozen. Desítky tisíc žen, které proti ní vyšly v „černé pondělí“do ulic po celém Polsku, vedení vládnoucí strany viditelně zaskočily. Mnoho protestů mělo navíc formu stávky, kdy ženy nepřišly do práce a činnost mnoha firem a úřadů byla ochromena.

Odpůrci potratů na sociálních sítích šířili naopak heslo „Nebuď kráva, obleč se barevně“a církev pořádala mše, aby úplný zákaz potratů vešel v platnost. Ale se silou protestů se tyto akce nedaly srovnat.

Příliš liberální papež

Nejde přitom jen o potraty, ale o celkové podřízení mnoha oblastí života představám konzervativní části polského katolického kléru. To naráží na odpor i mnoha věřících. „PiS likviduje umělé oplodnění, zavádí antikoncepci na recept, nechce sexuální výchovu ve školách. V právech žen couváme o desítky let zpět. Nápad se zákazem interrupcí, s trestáním žen a lékařů je prostě nehumánní, ale PiS splácí dluh církvi,“říká aktivistka Marta Lempartová.

Část vlády dává najevo, že chce podobnou politiku prosazovat dál. „Chceme, aby bylo respektováno právo na život. Podle stoupenců interrupcí je třeba chránit práva žen. Ale bude nějak chráněna žena, která je v břiše ženy?“vložil se do debaty ministr zahraničí Witold Waszczykowski, který protesty proti zákonu označil za „zábavu“.

Není to poprvé, kdy snahy konzervativních katolických kruhů podřídit život v Polsku církevním představám narazily na odpor. Přestože drtivá většina Poláků je na rozdíl od Česka aktivními věřícími, velká část z nich odmítá, aby se církev vměšovala do normálního života a fungování státu. Polští konzervativní biskupové se přitom v mnoha ohledech staví na odpor i proti krokům prosazovaným liberálním papežem Františkem. Ostatně i ohledně potratů František připouští, že interrupce „není naprostým zlem“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.