Jak Assange a WikiLeaks málem vyhráli americké volby

MF DNES - - ZE SVĚTA - Tomáš Lébr redaktor MF DNES — Milan Vodička

Je to už pravidlem, že jakékoli neštěstí, při němž je možné pomoci, vyvolá vedle snahy přispět postiženým i snahy na tragédii vydělat. Nevyhnulo se to ani obětem ničivého zemětřesení ve střední Itálii z letošního 24. srpna, jehož symbolem se stalo město Amatrice, z více než dvou třetin de facto srovnané se zemí. Zahynulo tehdy nejméně 291 lidí. Starosta Amatrice hned druhý den po neštěstí řekl: „Toto město už neexistuje.“Později však prohlásil: „Chceme vrátit Amatrice takovou podobu, jakou mělo.“

„Pomoz jim, kup si tričko!“

Vznikly stovky iniciativ, které se snaží lidem v postižené oblasti pomoci. Například iniciativa restaurací shromažďující potřebné peníze prodejem amatriciany – světově proslulé omáčky na špagety původem ze zničeného města, jejíž podstatnou součástí je sušená slanina zvaná guanciale. Nebo celonárodní aktivita italských muzeí, která veškeré vybrané nedělní vstupné ve svých pobočkách dávají do fondu na obnovu zasažených obcí.

Nebyla to zpráva dne, jen dopoledne: Hillary Clintonová chtěla zabít Juliana Assange bezpilotním letadlem.

„Nemůžeme toho chlapa jednoduše odstranit dronem?“zeptala se Clintonová jako ministryně zahraničí na poradě 23. listopadu 2010, tedy ve dnech, kdy Assange oznámil, že zveřejní čtvrt milionu tajných dokumentů. Podřízení se zasmáli, ale pak zjistili, že ministryně to myslí asi dost vážně.

Assange se teď nechal slyšet, že zveřejní další dávku dokumentů,

Ovšem ne všechny aktivity pomáhají. Italská policie včera oznámila, že dosud odhalila nejméně tři podvodné iniciativy, které na neštěstí v Amatrice a okolí parazitovaly.

V jednom případě byl po celé zemi prodáván náramek s erbem Amatrice a v oficiálních barvách města. Byl u něho letáček: „Veškerý zisk ze zářijového prodeje náramku bude věnován které měly být pro Clintonovou polibkem smrti. A tohle měl být jeden z nich. Tak nějak se dostal ven. Termín, kdy měl Assange rozpoutat politické peklo, byl včera dopoledne, v jedenáct hodin přesně.

„Hillary je vyřízená,“prohlásil dopředu politický konzultant Roger Stone a média psala, že WikiLeaks by mohly zničit její kampaň.

Taky se říkalo, že nepůjde o drony na Assange, ale o zbraně pro Islámský stát. Že jako Ronald Reagan kdysi dodával zbraně íránským fundamentalistům, městu Amatrice.“Cena jednoho kusu byla v nejlacinější verzi 29 eur plus 6 eur poštovné (v přepočtu téměř tisíc korun).

Ve druhém případě podvodníci šířili poštou letáky vyzývající k finanční pomoci při znovupostavení dětské školky v Amatrice.

Ve třetím případě jiní podvodníci s pomocí on-line prodeje na internetu Clintonová jako ministryně dodávala výzbroj skupině, z níž se později stal Islámský stát.

I dokumenty na toto téma unikly dřív, než je Assange zveřejnil.

A tak to včera dopoledne vypadalo, že Clintonová místo v Oválné pracovně skončí v cele.

Měl to být okamžik, kdy WikiLeaks přepíší dějiny, protože rozhodnou americké volby měsíc před samotným hlasováním. Pomohou pravdě, zničí Clintonovou, korunují Donalda Trumpa a samy se stanou největším vítězem voleb. šířili potištěná trička, z nichž měl výdělek rovněž mířit na pomoc strádajícím obětem zemětřesení.

Na tričku prodávaném za 20 eur byla zobrazena věž zvonice v Amatrice, která se stala jedním ze symbolů středoitalské tragédie. Většina okolních domů se zřítila – a věžní hodiny se navíc zastavily na čase 3.36, tedy ve chvíli, kdy zemětřesení udeřilo.

Jak policie zjistila, ani jeden z těchto tří „charitativních projektů“neměl potřebná povolení, především od radnice v Amatrice, která je oprávněna kampaň na jeho obnovu kontrolovat.

Zároveň se těmto třem iniciativám nepodařilo poskytnout policii

Jenže bylo jedenáct hodin, a nic. Minuty plynuly, a pořád nic. Lidé instruovaní médii, jak okamžitě najít Assangeovo nové odhalení, se začínali nudit. Mohli jen pořád dokola pročítat ranní zprávy, že teď to Julian Assange ze svého azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně rozbalí. Že k desátému výročí založení WikiLeaks, jak dříve prohlásil, „zveřejní zničující informace o Clintonové“a „dostane ji do želez“.

Bylo už čtvrt na dvanáct. A pořád nic. Nakonec to ale přece přišlo. Assange promluvil. Bylo to jako Rádio jediný důkaz, že by na pomoc oblasti postižené zemětřesením odeslaly nějaké peníze.

Zpráva o přiživování se na jejich neštěstí zastihla obyvatele Amatrice a okolí zrovna v době, kdy na ně tíha života uprostřed trosek dolehla zřejmě nejsilněji od osudného dne. Zatímco po celé září panovalo stabilní slunečné počasí, silný déšť doprovázený ochlazením, který přišel v několika posledních dnech, zkomplikoval všechny práce na tom, co lze obnovit. Většina z nich byla odložena na neurčito, a nepřízeň počasí se podepisuje i na všem ostatním – velké problémy to způsobuje například školám, jejichž učitelé a žáci se po zemětřesení museli přestěhovat do stanů či provizorních přístřešků.

Nečekaná návštěva z Vatikánu

V této mizerii včera překvapil svou návštěvou papež František. Ten dal už dříve najevo, že hodlá z Vatikánu do postižené oblasti zajet a kromě duchovní podpory se i domluvit na materiální pomoci. Termín, kdy přijede, však nebyl záměrně až do včerejška známý. „Chci tam být sám, abych byl blízko k lidem,“zdůvodnil to podle mluvčího Vatikánu Svatý otec.

Nakonec se jeho návštěva uskutečnila v den svátku svatého Františka z Assisi, po němž si papež, narozený jako Jorge Mario Bergoglio, zvolil jméno.

Papež mimo jiné přišel do provizorní školy sestavené z přepravních kontejnerů a zavítal i na kraj takzvané „červené zóny“, která je uzavřena kvůli nebezpečí zřícení zbylých staveb. „Nechtěl jsem přijet dříve, aby tu moje návštěva nezpůsobila problémy,“řekl pak při setkání s přeživšími. „Nechtěl bych obtěžovat,“dodal. Jerevan. Ani zmínka o dronu nebo prodeji zbraní džihádistům. Ano, opravdu zveřejní tajné dokumenty – a bude jich milion. Ale nepůjde o Clintonovou. Nemá v plánu poškodit speciálně ji.

Dokumenty, které půjdou ven, se budou týkat činnosti tří amerických vlád. Které to jsou? Neřekl.

A dodal, že to celé se seběhlo, protože překroutili jeho výrok.

A tak se nestalo vůbec nic, jen volební štáby v USA, kde bylo teprve pět hodin ráno, měly hodně krátkou noc.

Foto: AP

Papež v troskách Amatrice Papež František včera stanul uprostřed zřícených budov, které zůstávají ve středoitalském městě Amatrice po srpnovém zemětřesení. Návštěva Svatého otce v postižené oblasti byla do poslední chvíle utajována, aby František „mohl být blíž lidem“.

Jen po internetu Assange včera promluvil na videokonferenci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.