Policie blokuje peníze ČEZ kvůli falešné revizní zprávě

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Brož redaktor MF DNES

Společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje od konce srpna nechodí na účet peníze za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zablokování plateb až do celkové výše 606 milionů korun nařídila policie. Panuje totiž podezření, že jeden z největších solárních parků ČEZ už pět let čerpá výrazně vyšší podporu, než na jakou má nárok. Státu tak patrně vznikla škoda ve výši až jedné miliardy korun.

Kauza týkající se 16megawattové elektrárny Vranovská Ves souvisí se solární horečkou na konci roku 2010. Stát tehdy od 1. ledna 2011 o více než polovinu snížil podporu pro obnovitelné zdroje. Investoři se proto rychle snažili dokončit své projekty ještě před silvestrem, a dosáhnout tak lukrativních výkupních cen.

Na rozdíl od řady dalších se to ve Vranovské Vsi povedlo a vyšetřování potvrdilo, že elektrárna už v prosinci řádně fungovala. Letos však Nejvyšší státní zastupitelství dospělo k závěru, že revizní zpráva nutná pro udělení licence byla vystavena v době, kdy solární park ještě dokončen nebyl. Z pohledu vyšetřovatelů Vranovská Ves dosáhla na vyšší podporu na základě falešných dokumentů, a na podporu tím pádem nemá nárok.

„Elektrárnu sice stihli dokončit do konce roku, ale licenci získali na základě předstírání nepravdivých skutečností. Pokud by se revize prováděla v době, kdy elektrárna byla skutečně dokončená, tak by se řízení pro udělení licence nestihlo,“říká žalobce Radek Mezlík. Policie v souvislosti s Vranovskou Vsí stíhá čtyři lidi, kteří se tenkrát na dokončení elektrárny podíleli nebo měli vliv na udělení licence. Vyšetřování by mělo být dokončeno do několika týdnů.

ČEZ se brání tím, že celá kauza se společností nesouvisí. Stíháni totiž nejsou zaměstnanci ČEZ. „Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje má v této kauze od samého počátku pouze postavení zúčastněné osoby,“uvedl mluvčí Martin Schreier.

Firma podala proti zadržování peněz stížnost. Výši částky považuje za naprosto neopodstatněnou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.