Babišův rozpočtový klacek

Stát už hospodaří jako firma, může si Andrej Babiš napsat na billboardy. Jaký politický dopad by mohl mít vyrovnaný rozpočet?

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Korecký komentátor MF DNES

Ministra financí Andreje Babiše čekají starosti, jaké měl naposledy v polovině 90. let jeho dávný předchůdce v úřadu Ivan Kočárník. Totiž jestli má stát přebytek svého rozpočtu projíst, anebo jím má o kousek umořit státní dluh. Devět ministrů financí mezi Kočárníkem a Babišem, kteří se potýkali nezřídka i se stamiliardovými schodky, by za takové starosti dalo nevímco.

Člověk sledující hospodaření České republiky v posledních dvou dekádách včetně štědré náruče této vlády není na podobně dobré zprávy vůbec připraven. Státní rozpočet na konci září vykazuje přebytek přes 82 miliard korun a je skoro vyloučené, že by se ještě mohl zopakovat loňský scénář. Podobně nadějný vývoj se totiž loni v létě zhoupl a výsledkem byla nakonec stejně sekera za 63 miliard. Letos to ale bude jinak: pokud vláda úplně nezešílí, potom už tak velkou sumu snad ani nejde utratit. Vyrovnaný rozpočet je skoro jistý, pravděpodobný je dokonce alespoň mírný přebytek.

Státní rozpočet je tak neprůhledná změť čísel, že si v ní stejně vždycky každý najde to, co zrovna potřebuje. První nadějnou rozpočtovou bilanci po dlouhých letech lze samozřejmě vysvětlovat tím, že se jen strefila do období ekonomického růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti. Že peníze zbývají, neboť vláda neinvestuje a za poslední rok nezačala stavět ani kilometr nové dálnice. A že teď snad jen o něco lépe dojíme evropské fondy.

Výrazně vyšší příjmy z daní však dávají tušit, že je za tím i něco víc. Snad přece jen zafungovala podnikateli nenáviděná kontrolní hlášení, snad daňová Kobra a další kroky pomohly tomu, že se stát okrádá o něco méně. A to se ještě nespustila elektronická evidence tržeb, která sama sice hodí jen nějaké drobné, ale může psychologicky zapůsobit tak, že stát jde zlodějům po krku.

Ostatně ať už je ten mix vlivů a zásluh jakýkoli, historie se moc neptá na podrobnosti. A volební billboardy už vůbec ne. Povede-li se Babišovi udržet nulu, nebo dokonce mírný přebytek až do silvestra, bude navždy on tím ministrem, který dokázal vyléčit státní finance. Stejně jako je Miroslav Kalousek – trochu nezaslouženě – tím, za jehož éry se rozpočet v čase krize propadl o 192 miliard místo plánovaných 38.

I kdyby byl Babiš jen ve správnou dobu ve správné funkci, slogan „Naučil jsem stát, aby hospodařil jako firma“se dá politicky velmi dobře využít, zejména když si šéf ANO chce jít napřesrok do parlamentních voleb pro funkci premiéra. Bilance rozpočtu je sice pro běžného voliče věc příliš složitá, ale „dobrý hospodář“se prodává vždy dobře. Vyrovnaný rozpočet tak Babiše mocensky ještě nepochybně posílí, s tím musí jeho oponenti počítat.

Jistě, klíčové volby jsou až za rok a do té doby se může stát všelicos, třeba může vyhlídky zkalit nečekaná recese. Babiše v každém případě čeká složité manévrování, chce-li dokázat, že není dobrým hospodářem jen na jeden rok. I když totiž stát letos udrží finance na uzdě, na příští rok si vláda opět naplánovala schodek za 60 miliard. Asi jako kasičku na volební dárečky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.