Ministr vnitra Chovanec aneb „turbozelinář“z Plzně

MF DNES - - NÁZORY - Marek Přibil komentátor MF DNES

Milan Chovanec (ČSSD) se ze zelináře vypracoval na šéfa vnitra, dokonce vystudoval práva v Plzni za pouhých devět měsíců. Klobouk dolů, kdyby…

Ano, kdyby. Jak to jen říct... Ač slíbil, že bakalářský titul získaný „rychlostudiem“užívat nebude, ČSSD se na webu ráda vzděláním své výrazné tváře chlubila. Okolnosti Chovancova studia byly důvodem, proč prezident Miloš Zeman váhal s jeho jmenováním do vlády. Chovanec uvedl, že vše bylo v pořádku, a bránil se dokumenty.

Pomineme-li, že jej vždy zkoušela trojice Milan Kindl, Daniel Telecký a Ivan Tomadžič (hlavní aktéři největší polistopadové aféry českého školství související právě s plzeňskými právy), vyšlo teď najevo, že okopíroval úvod své bakalářské práce. Doložila to Česká pirátská strana. Ukázala shodu mezi „bakalářkou“Chovance z roku 2009 a starším textem vypracované maturitní otázky. Další pikantností je, že podle dat uvedených v dokumentu byla „bakalářka“odevzdána dříve, než byla zadána.

Podle pirátů se Chovanec dopustil plagiátorství. Ministr tvrdí, že se strana snaží vyvolat „předvolební skandálek“(byť sám nikam nekandiduje).

Chovancův poklesek byl odhalen s využitím serveru Masarykovy univerzity. Nicméně v textu, který mu vystačil pomalu na tři normostrany, ministr problém nevidí; uvedl totiž na konci práce bez upřesnění drobný odkaz na maturitní web, odkud stať stáhl. Ministrova představa, že užití literatury obnáší opis celých dlouhých pasáží, je tristní. A vymlouvat se de facto na to, jak upozorňuje emeritní rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška (za ANO), že práce splnila požadavky tím, že si oponenti nevšimli plagiátu, je také docela perla.

Ano, vnitro i policejní reforma mají štěstí, že nemáme sousední zvyky: spolkový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, podle průzkumů tehdejší nejoblíbenější německý politik, před pěti lety odstoupil, když vyšlo najevo, že části své disertační práce opsal a neuvedl v poznámkách patřičné zdroje. A to šlo o mnohem menší prohřešek než u českého ministra.

Kdyby Chovanec pokračoval v kariéře zelináře, nešlo by o nic tak zásadního. Jenže jde o ministra, jenž by měl být vzorem morálky, vzorem poctivosti, zvláště reformuje-li policii a ruší-li Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Takový člověk nesmí mít škraloup z práv v Plzni.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.