Slavík láká na Sokola a mladé. Doufá v Gotta

Hlasování Českého slavíka právě začalo a potrvá do 20. listopadu. Výsledky ankety hudební popularity budou vyhlášeny 26. listopadu v přímém přenosu televize Nova.

MF DNES - - KULTURA - Václav Hnátek redaktor MF DNES

Jedenapadesátý ročník ankety hudební popularity Český slavík se nejspíš ponese na hraně vtipu. Za moderátora si pořadatelé zvolili herce a režiséra Ondřeje Sokola, a že se nehodlá držet konvencí, bylo zřejmé, už když odpovídal novinářům. „Scénář píšu spolu s Liborem Boučkem, takže jsme rozhodně dál, než kdybych ho psal sám,“prohlásil Sokol. „Slavík je jediné lidové hlasování kromě voleb, které naštěstí nejdou v přímém přenosu. Uděláme to nejlíp, jak umíme,“slibuje režisér ceremoniálu Michael Čech.

O výsledku Českého slavíka budou tradičně rozhodovat fanoušci. Hlasy lze posílat pomocí SMS či prostřednictvím webových stránek soutěže. Případně může zájemce hlasy odevzdat osobně v pořádající agentuře Musica Bohemica. „Není to novinka, ale upozorňuji, že SMS nejsou nijak zpoplatněné. Každý posílá podle ceny ve svém tarifu. A kdo má balíček s neomezenými zprávami, hlasuje zdarma,“říká ředitel Slavíka Jaroslav Těšínský.

Hvězdy a objevy

Hlasování odstartovalo včera a potrvá do půlnoci 20. listopadu. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v sobotu 26. listopadu v pražském Hudebním divadle Karlín, odkud jej bude přenášet televize Nova.

Letos se pořadatelé Slavíka snaží dát šanci i méně zavedeným interpretům. Celkem jich vystoupí devět a všichni budou zpívat živě. Čtyři budou tvořit hvězdy jako Lucie Bílá či Ewa Farna, které podle Těšínského už účast přislíbily, další čtyři představí mladá jména jako Jelen či Slza.

O posledním účinkujícím rozhodnou fanoušci. Vybírat můžou mezi Pavlem Calltou, Voxelem a kapelami Atmo Music a Mirai. „Dáváme příležitost mladým, kteří jinak mají pramalou šanci objevit se v televizi,“vysvětluje ředitel Těšínský.

Jedno z hvězdných jmen je stále v jednání. „Řeknu to takhle – nejsou ještě podepsané smlouvy, ale doufáme, že vystoupí i Karel Gott,“dodává Těšínský. Gottovo vystoupení, byť beze zpěvu, bylo vrcholem loňského ročníku. Nemocí zesláblý zpěvák si přišel převzít svou čtyřicátou sošku.

Karel Gott je po léčení a postupně se vrací na scénu, ať už komorním koncertem v Malostranské besedě, nebo v obřím projektu Český mejdan s Impulsem, na jehož závěru v pražské O2 areně se má objevit.

Tradičně se cena uděluje v kategoriích zpěvák, zpěvačka a skupina roku, každý z fanoušků může v každé z nich hlasovat jen jednou. „Platí to už několik let, ale stále to zdůrazňuji, protože ne každý to ví,“podotýká Těšínský. Vyhlašovat se bude i objev roku či absolutní vítěz s nejvyšším počtem hlasů napříč kategoriemi. Sošky pro vítěze osázené českými granáty vznikají v družstvu umělecké výroby Granát Turnov.

Neméně tradičně jsou k hlavní soutěži přidružené i další kategorie. Do klání o Mattoni Hvězdu internetu se přihlásilo šest stovek zájemců. Odborná porota, v níž zasedli raper Vladimir 518, zakladatel platformy Bandzone Michal Novák, hudební publicista Jaroslav Konáš a Jiří Kouba z vydavatelství Universal, vybrala stovku z nich. Vítěz, o kterém opět rozhodnou fanoušci, dostane sto tisíc korun. Devět nejlepších klipů začínajících umělců bude během prosince vysílat televize Óčko.

Soutěž o Hvězdu internetu zažila před třemi lety kontroverzní aféru, když se Mattoni rozhodla vyřadit rapera Řezníka. „V případě komplikací budeme postupovat podle platných pravidel,“říká ředitel Těšínský.

Češi ho mají rádi

Mezi vedlejší kategorie patří i cena pro nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls nebo cena ze nejvíce streamovanou českou skladbu na internetu.

Podle Jaroslava Těšínského se Slavík těší stále rostoucí oblibě. Do loňského ročníku dorazilo více než 140 tisíc hlasů. Přímý přenos sledovalo 1,5 milionu lidí, což byla více než třetina všech diváků sedících právě u televizních obrazovek.

„Z průzkumu společnosti TNS Aisa vyplývá, že více než polovina české populace má naši anketu ráda, zatímco jen pět procent Čechů ji naopak rádo nemá. Také drtivé většině televizních diváků se loňský přenos líbil,“dodává Těšínský.

Foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ondřej Sokol bude letos moderovat Slavíka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.