Koupím

MF DNES - - PRAHA -

Hledám pro naše solventní zaměstnance z kanceláře byty k dlouhodobému pronájmu v Praze, právní servis zajištěn. Tel: 274784428.

Manželský pár z Anglie hledá byt v Praze, k dl. pronájmu.T.: 603252661 Vykupuji knihy i celé knihovny. 775699350111896

Koupím hodinky do sbírky International Watch Co Schaffhausen, Heuer, Longines, Omega, Prim, Zenith, Lemania, Güb, Eterna, Glashütte. Koupím též vše po hodináři hodinky, součástky. Tel. 602303309113183

Koupím knižní pozůstalost. Knihy, příp. i starožitný a retro nábytek vhodný do stylové čítárny - knihovnu, křesla, stolek, lampu, aj. Tel. 603478873114097

Přestože patří většina kandidátů do Senátu za Prahu 10 co do počtu přátel na sociální síti Facebook mezi „chudé příbuzné“, věří, že jim právě internet pomáhá.

Sdílejí tu fotky od stánků, snímky s jablky, videa z ulice i kanceláře, rozhovory, důkazy pracovitosti a sportovních výkonů, komentují, smějí se, představují se v roli fotbalových fanoušků „klokanů“i Slavie. U části z nich si voliči přečtou i jejich názory a vize.

Obvod v Praze 10 je jediný, kde současná senátorka Ivana Cabrnochová obhajuje post v horní komoře. Celkem tu kandiduje deset osobností – například aktivistka Renata Chmelová, náměstkyně primátorky Eva Kislingerová, bývalý šéf záchranky Zdeněk Schwarz, známý lékař Jiří Holubář nebo Irena Bartoňová Pálková z hospodářské komory. Mnohé partaje přitom daly při výběru nominantů přednost nezávislým před loajalitou stranické knížky.

Hlavní jsou komunální potíže

„Stávající senátorka obhajuje svoji pozici, a tudíž může mít ‚náskok‘ před ostatními kandidáty. Současně je třeba mít na paměti, že její výhra byla před dvěma lety velmi těsná,“uvedl politolog Kamil Švec. Když pak hovořil o tématech, která městskou částí rezonují a mohou se ve výsledcích odrazit, poukázal na pověst radnice. „Praha 10 je jedním ze symbolů politikaření a propojování byznysu s politikou a obvodem, o nějž projevovali zájem lobbisté a jim podobní,“zmínil politolog. Přestože Senát s minulostí radnice v podstatě nesouvisí, může komunální politika volby ovlivnit.

I z odpovědí kandidátů, kteří zkušenosti načerpali v ulicích Prahy 10, plyne, že právě komunální problémy voliči řeší nejčastěji. „V Praze 10, Dubči a Štěrboholech je velmi živé téma doprava – a to jak silniční, tak železniční. A kromě toho tradiční témata jako třeba opravené ulice a chodníky, rekonstruované tramvajové trati či kvalita služeb ● koalice Vlasta, občané Prahy 10, KDU-ČSL a LES s podporou pirátů a Desítky pro domácí ● zastupitelka Prahy 10, odborná pracovnice ● koalice ČSSD a Strany zelených pro volební obvod 22 ● senátorka, radní Prahy 10, pedagožka ● Komunistická strana Čech a Moravy ● učitelka, publicistka pro rodiče s dětmi a pro seniory,“jmenovala Cabrnochová, která kandiduje za Stranu zelených a ČSSD. Se strastmi dopravy se nepotkala sama – zmiňuje je řada kandidátů jako Kislingerová (ANO) a Bartoňová Pálková (za ODS). I proto všechny tři kandidátky podporují dostavbu Pražského okruhu.

Na internetu aktivní Cabrnochová má na Facebooku skoro čtyři tisíce fanoušků, což je mezi jejími soupeři velmi vysoké číslo. Konkurenti mají senátní stránky na této sociální síti otevřené kratší dobu a množství fanoušků počítají spíše ve stovkách či desítkách. „Popravdě musím říci, že jsem od toho očekávala víc. Nejúčinnější z mého pohledu je kontaktní kampaň. Osobní kontakt je nenahraditelný,“hodnotila Facebook Kislingerová. Její voliče zajímá bezpečnost, kdy jim vadí bezdomovci u stanic metra i na sídlištích, a přebujelá byrokracie. Právě o zjednodušení právního prostředí pro podnikatele se chce zasadit.

TOP 09 efektu Facebooku důvěřuje víc, prý si kvůli tomu strana prohlížela kampaň bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. „Víme, že to má nesmírný význam. Podle statistik sociální sítě, jejich obměna a aktivizace tvoří 27 procent úspěchu, tři procenta jsou billboardy a 50 až 60 procent dělá kontaktní kampaň,“řekl Holubář (za TOP 09). Uživatelé Facebooku ho mohou vidět jako lékaře se sportovci Slavie či Sparty – genderově vyváženě s týmy mužů i žen. Nebo jak připravuje pro setkání v ulicích balíčky jablek. Místo koblih, jak uvádí. Když hovořil o tématech, která by mohla rozhodnout volby, zmínil zdravotnictví a své angažmá v plánu opravy polikliniky v Malešicích.

O plakátech a píchnutém kole

A přestože všichni kandidáti v kampani sází hlavně na osobní styk s lidmi, lze jejich denní program na Facebooku sledovat včetně detailů o tom, že Chmelová musela měnit kolo u auta a že Schwarzovi vandal poničil billboardy. Právě tento bývalý

Ludmila Nedělková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.