Fotky křivé zeleniny bojují proti plýtvání

MF DNES - - PRAHA -

● ODS ● podnikatelka, viceprezidentka Hospodářské komory ● hnutí Pro Prahu ● primář-koroner Zdravotnické záchranné služby Praha šéf záchranky (za hnutí Pro Prahu) během mítinků potkával lidi nespokojené s vládou. „Nejčastěji mluví o negativních zkušenostech se zdravotnictvím. Trápí je, že vše je centralizované, a mají tak vše daleko, což je zejména pro lidi bez aut, staré lidi a maminky s kočárky velký problém,“řekl. Schwarz býval senátorem za Prahu 1.

Politici jmenují širokou škálu témat, což je s ohledem na jejich různé profese logické. Kupříkladu Bartoňová Pálková věří, že volby ovlivní i podnikatelé nespokojení s regulacemi a daněmi. „U občanů pak rozhodnou otázky bezpečnosti spojené s imigranty a doprava,“řekla viceprezidentka hospodářské komory. Renata Chmelová (podporuje ji koalice více stran) zase považuje za klíčový boj s korupcí. „Kontrolní výbory zastupitelstev by měly mít větší, nejen formální pravomoci. Kontrola hospodaření městských akciových firem by měla být účinnější,“uvedla, co je podle ní pro voliče důležité.

Přes sociální sítě a telefonem sháněl příležitostný prostitut a pornoherec Michal Babka vraha. Snaha odstranit svého společníka z branže Jana K. mu včera u Vrchního soudu v Praze vynesla šest let za mřížemi za přípravu vraždy.

„V této věci byly provedeny všechny dostupné důkazy. Při jejich hodnocení soud postupoval správně. Jednání obžalovaného bylo zcela prokázáno,“uvedl předseda senátu Martin Zelenka.

Babka se rozhodl zbavit se svého obchodního partnera v srpnu 2015. Telefonem a přes Facebook začal shánět vraha. „Nezaslouží si tady být,“uvedl na adresu Jana K. v komunikaci s dalším příležitostným prostitutem Dominikem V. „Najmu si negry z Prahy, kteří mi vozí kokain,“tvrdil v debatách s Dominikem V. Ten ze strachu začal předstírat, že nájemného zabijáka sežene sám. Rozehrál však dvojí hru, o hrozbě informoval i poten- ciální oběť. V polovině srpna 2015 Dominik V. obviněnému tvrdil, že nájemnou vraždu vykonal jeho otec. „Požaduje za to určitou sumu,“informoval Babku. Ten slíbil odměnu 20 až 30 tisíc korun. Komunikaci si však Dominik V. a Jan K. nahráli a dali policii. Kriminalisté iniciátora komplotu zatkli. „Chtěl jsem ho vytěsnit, ale jen z Facebooku,“popíral pak přípravu vraždy Babka.

O vině a trestu rozhodl na jaře shodně i Městský soud v Praze. Obhajoba se však odvolala. Včerejší rozsudek je již pravomocný. (boh)

Výstava, která chce pomoci zabránit plýtvání jídlem, začala ve venkovní Galerii Artwall pod Letenskými sady. Jmenuje se Vynikající a představuje velkoformátové fotografie německého umělce Uliho Westphala.

Autor už deset let fotí ovoce a zeleninu vyřazené z prodeje v obchodech kvůli tomu, že nesplňují estetické normy. Podle pořadatelů výstavy a iniciativy Zachraň jídlo jde o velmi nebezpečný trend vedoucí k obrovskému plýtvání jídlem. Motto výstavy proto zní Jezte křivě!

Podle autora fotografií se vyhazuje třetina jídla, které se vyprodukuje. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.