Dům jako stodola

Ryze moderní dům, ale s tvarem, který navazuje na místní tradice. Rakouský domek Zu-Haus ztělesňuje názor, že nová architektura by měla vždy harmonicky zapadnout do prostředí.

MF DNES - - AKTUALITY - Více na www.velux.com/solutions/demo-buildings

Pro rakouskou vesnici Auersthal v oblasti Weinviertel je typická hustá zástavba. V tomto duchu byla na konci obce sevřená mezi okolními domy stará stodola. Byla ve špatném stavu, majitelé pozemku z rodiny Dollinger-Tsaových ji chtěli zbourat a na místě postavit domek.

Přemýšleli o různých možnostech, včetně moderní dřevěné kostky. Ale nakonec zvolili řešení, ke kterému dospěl vídeňský architekt Martin Rührnschopf. Novému domu dal podobu inspirovanou původní stodolou. Velkými okenicem napodobil vrata, ok- nům na fasádě otočené do ulice vtiskl tvar někdejších větracích štěrbin. Stavba nazvaná Zu-Haus je harmonicky propojená s vedlejším domem rodičů majitelů.

Horní patro architekt pojal jako otevřený prostor, jemuž dominuje jednoduché schodiště. Díky šikmým plochám na sebe rodina z různých úrovní navzájem vidí. Široké posuvné dveře propojují zadní část domu se zahradou. Rozmístění oken umožňuje přirozené větrání komínovým efektem, ktreré se řídí časovačem a čidly sledujícími množství oxidu uhličitého.

PŮVODNÍ STAV

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.