PŘÍPRAVA ZAHRADY NA ZIMU

Zahrada je nejen naším odpočinkovým a relaxačním rájem, ale zároveň místem vyžadujícím péči během celého roku. Právě podzim je obdobím, kdy se celoroční proces údržby uzavírá a práce vrcholí. Všechno živé se připravuje na zimní odpočinek a vegetační pauza

MF DNES - - ZAHRADNÍ RÁDCE -

S příchodem podzimních měsíců nastává ideální čas na prořezání stromů a keřů. Vykonejte všechny potřebné řezy a ošetřete větší rány. Dřeviny prořežete správně tak, že odstraníte příslušné postranní výhonky. Tímto řezem se mění tok energie rostliny. Stopy po řezu by měly být co nejmenší. Vzniklé větší odřezky je poté vhodné zmenšit pomocí silnějších nůžek na větve, které mají velkou páku. Drtič je poté lépe zpracuje.

Opatřete si netkanou textilii či jutovinu na ochranu choulostivějších stromků a keřů proti zimním mrazům. Počkejte, až nastanou silnější mrazy, a pak je zabalte. Vyhnete se tak nebezpečí, že připravíte vhodné zimoviště pro škůdce, kteří by se před prvními mrazy pod textilii nastěhovali.

Trávníku v těchto dnech věnujte dostatečnou pozornost, aby přečkal nadcházející zimu. Ošetřete jej speciálním hnojivem na podzimní péči o trávník. Podzimní hnojení zásobí trávník potřebnými živinami – zejména draslíkem, který posílí kořenový systém a pomůže přezimovat v dobré kondici.

Trávník potřebuje rovněž ošetřit vertikutátorem. Podstatou tohoto procesu je provzdušnění travního drnu a odstranění travní plsti. Ta se tvoří v každém trávníku a potlačuje jeho růst. Vzniká z odumřelých rostlin, mechu, zbytků posečené trávy. Z trávníku vyhrabejte nečistoty, opadané listí a uschlou trávu. Zamezíte tak bujení chorob.

Se zahradní sekačkou větví si ušetříte hodně času a peněz. Zahradní odpad, jako odřezky z keřů, zbytky listí nebo větví, nemusíte obtížně odvážet autem nebo přívěsem na skládku. Místo toho vše rychle nadrobno nasekejte a nemusíte přetěžovat ani kapacitu kontejneru na zahradní odpad. Je to ideální řešení pro použití v okrasných zahradách, kde se vyskytuje hodně listí, odřezků z keřů a menších větví nebo větviček.

Podzimní měsíce jsou poslední možností pro přípravu dřeva na zimní topení. S řetězovou pilou vám práce půjde od ruky a ušetříte hodně času i energie. Zároveň je však nutné dbát na bezpečnost. I na zahradě platí zlaté pravidlo: čím kvalitnější nástroj, tím lehčí manipulace v praxi. Oceníte tak například nářadí s bezpečnostní brzdou na řetěz nebo funkci automatického mazání řetězu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.