ŠNORCHL

MF DNES - - NÁPADY A NÁZORY -

KOMÍNY

Nedávno jsem v Londýně obdivovala nádherně vyzděné a zdobné koruny komínových těles. Ty už dnes málokde vidíte a při rekonstrukci starých domů se spíš preferuje zcela komínové těleso odstranit. Když si vzpomenu, s jakým zaujetím jsme kdysi malovali v hodinách kreslení komíny na sedlových střechách domů a jak krásný ho měl i domeček, kde žili pejsek s kočičkou, chce se mi nostalkicky přiložit polínko do kamen. Aby bylo vidět, jak dovedl být komín funkční! ŠÁRKA ŠTEFKOVÁ, HLUČÍN

PÁR TIPŮ DO DOMÁCNOSTI

Chceme-li ozdobit stěny zajímavou dekorací, můžeme využít houbu na mytí. Je třeba si vybrat vhodný tvar houby. Cuď takový tvar koupíme, nebo sami vystřihneme. Tvar by měl být co nejjednodušší, ale výstižný a srozumitelný. Tůže to být nějaké zvířátko, pak ho využijeme do dětského pokoje. Pěkný je tvar květu nebo nějaký obrazec. Zvolíme vhodnou kontrastní barvu s podkladovou barvou na stěně. Houbu namáčíme do barvy a pak v odstupech otiskujeme na stěnu. Podobným způsobem se zdobí zdi otiskováním dlaní. Tentokrát však použijeme vhodnou šablonu, vyrobenou z houby.

Vyluhovaný sáček od bylinkového čaje můžeme ještě využít na hnojení pokojových květin. Vložíme jej do konvičky na zalévání, zalijeme vodou a necháme před zaléváním odležet.

Do krabice s drobným nářadím v dílně je dobré přidat křídu. Ta do sebe dokáže nasát přebytečnou vlhkost a chrání kov před rezavěním. Křídu přidáváme i k hřebíkům a šroubkům, které jsou též při delším skladování ohrožené rezavěním.

Kůru ze spotřebovaných citrusů můžeme nakrájet na menší kousky a usušit nad radiátorem. Provoní krásně celý byt. Po usušení ji můžeme použít do vonných směsí nebo podobně jako podpalovač do kamen.

ANETA ŠIVÁKOVÁ, KLUČOV

VYUŽITÍ PET LAHVÍ

Prázdné láhve s ostřikovačem, ve kterých byly čisticí prostředky, vymyjeme a znovu využijeme. Tůžeme do nich dávat vodu na postřikování pokojových květin nebo, když je vedro, můžeme se sami venku osvěžovat. Láhve se dají dobře využít např. na savo, které pak používáme při čištění WC nebo různých předmětů, které potřebujeme vybělit nebo dezinjkovat. Pomocí rozstřikovače se savem můžeme ozdobit barevné bavlněné tričko, na které položíme šablonu. Zakrytá místa budou mít původní barvu, odkrytá se vybělí. V tomto případě raději savo mírně naředíme vodou, jinak by mohlo být příliš akresivní, a pokud není látka dostatečně kvalitní, tak by se vybělené části brzy mohly začít trhat. Na zdobení savem často používáme starší trička, která tímto postupem získají ještě na kráse.

Talé trojúhelníčky vystřižené ze starých lahví můžeme využít jako ozdůbky k zavěšení na náušnice nebo přívěsek. Láhve bez dna jsou zase dobře využitelné na zahradě jako plašičky nežádoucího ptactva, např. v době zrání jahod. Po stěnách je nastříháme a napíchneme na dřevěnou tyčku hrdlem vzhůru. Při větru se podobně jako větrník budou otáčet a plašit nežádoucí hosty.

EVA MIKYSKOVÁ, E-MAIL

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.