PODZIMNÍ ÚDRžBA OKEN

Jak připravit nová okna na nadcházející zimu, jsme se zeptali Ing. J. Scheidela, technického manažera VEKRA:

MF DNES - - KOMERČNÍ PREZENTACE -

Plastová okna si lidé často pořizují kvůli tomu, že jsou bezúdržbová. Co přesně to tedy znamená?

Výhodou plastových oken je, že jejich povrch stačí dvakrát do roka umýt vodou se saponátem. Dřevěná okna je potřeba po umytí na jaře a na podzim ještě ošetřit balzámem na dřevo, který dodá výrobce. U dřevěných oken může bez péče o lazuru dojít i k narušení povrchové úpravy. Pro plastová i dřevěná okna ale platí, že když mají poškozený povrch, je lepší obrátit se na odborný servis výrobce.

Jak pečovat o těsnění?

Stačí zkontrolovat, zda je čisté a neporušené. Když je těsnění zpuchřelé nebo vytržené, mělo by být vyměněno za odpovídající typ.

A jak ošetřit kování?

Všechny pohyblivé části celoobvodového kování by měly být promazány a do vyznačených otvorů po obvodu je třeba kápnout trochu oleje. Univerzální použití má v tomto případě silikonový olej.

Je potřeba okna i seřizovat?

Pokud drhnou nebo protahují, měla by se podle návodu od výrobce seřídit. Většinou to zvládne i technicky zdatný laik. Podzim je ideální dobou na seřízení oken, protože rozdíl mezi teplotou v interiéru a venku je malý. V případě, že okna vyžadují nějakou opravu nebo si na seřízení netroufnete, je dobré obrátit se co nejdříve na odborný servis dodavatele.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.