Ochráníme své voliče. I před uprchlíky

Policisté zaplnili kandidátky, sázejí na strach z imigrace

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Ještě před žádnými krajskými volbami nezaznívaly mezi lidmi obavy o bezpečnost tak silně jako nyní. Strach z přílivu uprchlíků se podepsal i na kandidátkách. Strany vysílají do boje o zastupitelská křesla lidi, kteří právě k bezpečnosti mají blízko. O hlasy voličů se ucházejí bývalé policejní špičky i řadoví policisté nebo strážníci.

Martin Červíček sloužil u policie šestadvacet let. Coby řadový policista a nakonec i jako policejní prezident. Dnes vede kandidátku ODS v Hradci Králové do krajských voleb. A je vidět, že do politiky hodně chce. Objíždí mítinky, ukazuje se na koncertech, přijde na galavečer soutěže Sestřička roku, navštěvuje firmy, natáčí videa.

„Podle mě je politika služba veřejnosti. A já jsem zvyklý sloužit. A chcete snad něco jiného od politika, než aby vám sloužil?“vysvětluje Červíček na jednom ze svých videí, proč sundal po tolika letech uniformu. Dívá se upřeně do kamery, zkušeně gestikuluje a je vidět, že od politiků už leccos z jejich gest odkoukal.

Nejvíc od roku 1989

Červíček není zdaleka sám, kdo potvrzuje fenomén letošních se voleb – policisté, vojáci či bezpečností experti střídají na kandidátních listinách „tradiční“lékaře či učitele. Sám jsem byl na předvolebních mítincích na severu Čech, u Jihlavy a Karlových Varů, kde všude vystupovali policisté nebo vojáci, kteří se v minulosti účastnili misí. Nepamatuji si, že by kdy chodili na mítinky či kandidovali, vyjma lidí jako Stanislav Huml, který byl ale již tehdy známou televizní tváří,“říká politolog Zdeněk Zbořil z Univerzity Karlovy.

Sociologové a politologové považují letošní zapojení policistů a lidí z bezpečnostního prostředí do voleb za mimořádné. V žádných volbách od roku 1989 podle nich podobná situace, kdy by kandidátů z řad bezpečnostních složek bylo tolik, nenastala. V polovině devadesátých let sice mnozí policejní důstojníci zamířili do diplomatických služeb, tehdy však jen vyměnili jedno zaměstnání za druhé.

Vyjmenovat všechny letos kandidující policisty by vydalo na celý článek, a tak jen několik dalších příkladů za všechny. Vedle Červíčka jde například do voleb za ANO v Brně ředitel městské policie Bohumil Šimek, trojkou ODS ve Zlíně je advokát a bývalý zpravodajec Stanislav Devátý, na třicátém místě kandidátky ČSSD na Vysočině bývalý ředitel protikorupčního útvaru policie Tomáš Martinec.

Na jihu Čech vede politické hnutí PRO 2016 Radka Paulová, ředitelka Rejstříku trestů, a na sedmadvacátém místě stejné kandidátky je dvaatřicetiletá policistka z Prachatic Lenka Pražáková.

Hráz na moravském pomezí

To, že obavy obyvatel z migrace a rostoucího počtu teroristických útoků v Evropě považují za silné téma jak strany, tak samotní kandidáti, přiznávají všichni, kdo se o hlas voličů nyní ucházejí. „Samozřejmě aktuální bezpečnostní situace byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl kandidovat. Říkám si, že mám zkušenost z bezpečnostních sborů, kterou mohu využít. Hejtman si musí umět odřídit a koučovat bezpečnostní složky, byť na to nemá zrovna pravomoc,“řekl Červíček MF DNES.

Šéf městské policie v Brně a dlouholetý velitel policie Brno-venkov Bohumil Šimek doplňuje, že strany sázejí právě na připravenost úřadů v okamžiku, kdy by se uprchlická krize dotkla Česka citelněji.

„Samozřejmě to, že kandidují i policisté, má své opodstatnění a i pro mě byl vývoj bezpečnosti v Evropě jedním z důvodů, proč chci vstoupit do politiky. V současné době nepociťujeme příliv uprchlíků, ale nemůžeme situaci podceňovat, protože jižní Morava sousedí s Rakouskem a situace se může kdykoli vyvinout jinak,“míní Šimek.

Na jeho kandidatuře je pikantní fakt, že dříve pracoval jako sekretář a bezpečnostní ředitel současného jihomoravského hejtmana Michala Haška, kterému se nyní postaví.

Foto: MAFRA

Z policisty

politikem Jako policejní šéf působil Červíček na veřejnosti dost prkenně. Teď už gesta politiků okoukal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.