Hyundai má platit bývalým dealerům desetimiliony

Tuzemská trojka na trhu s novými auty prohrála další soud se svými bývalými dealery, s nimiž se rozešla ve zlém před dvěma lety.

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

Společnosti Hyundai Motor Czech hrozí, že bude platit bývalým prodejcům desítky milionů korun. Arbitráž u Hospodářské a Agrární komory České republiky, na niž se dealeři Hyundai obrátili kvůli vymáhání vzniklých škod, jim totiž dala za pravdu. Přesná částka se teprve bude vyčíslovat.

Před dvěma lety postupně od Hyundai Motor Czech odešla přibližně třetina prodejců. Někteří z nich přitom jihokorejská auta prodávali ještě v době, kdy si z nich Evropané dělali posměšky. Důvodem byly nové prodejní plány, které nastavil management importéra v čele se šéfem Vladimírem Vošickým. Prodejci je považovali za nereálné a přestali je plnit.

Hyundai Motor Czech následně po rebelujících dealerech chtěl zaplatit desítky milionů korun za odstoupení od smlouvy. Nároky importéra ovšem soud letos v červnu neuznal a dal za pravdu dealerům. Stejně tak nyní dopadla arbitráž z popudu dealerů.

„Zneužívají postavení“

Podle mezitimního usnesení Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky došlo k porušení právní povinnosti dealerů a jejich odstoupení od smlouvy s Hyundai bylo legální, i když se Hyundai Motor Czech opakovaně snažil tvrdit opak.

„V návaznosti na toto porušení zákonných povinností bylo dealerům fakticky znemožněno podnikat,“konstatoval arbitrážní soud ve svém rozhodnutí, které získala redakce MF DNES.

Firma Hyundai Motor Czech na dotazy MF DNES včera nereagovala, podobně jako v minulosti.

„Pro nás je to velká satisfakce po letech tahanic. Teď přijde na řadu vyčíslení škod, které budeme vymáhat,“uvedl Bohumil Boura, jeden z dealerů, který od Hyundai před dvěma lety odešel.

„Za celou dobu, co hájíme zájmy malých a středních firem, jsem se nesetkal s takovým zneužíváním postavení velké korporace vůči malým firmám,“uvedl k verdiktu Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. „Co je horší, i když prohrává jeden soud za druhým a všechny soudy kategoricky odmítnou takové chování, politika Hyundai v tomto režimu pokračuje i se stávajícími dealery, kteří musí prodávat auta pod nákupní cenou, přičemž rozdíl v ceně jim je následně dobropisován, a to za dost nejasných podmínek,“dodal s tím, že v současné době je jediným řešením odvolání celého současného managementu, který je za vzniklou situaci odpovědný.

Neměli jinou možnost

Jedním z důvodů rozepří mezi importérem a majiteli autosalonů byla cenová politika. Pokud dealeři neplnili plány, nedostali bonusy a auta museli od importéra nakupovat dráž, než za kolik je pak museli z rozhodnutí centrály prodávat.

„Obchodní model žalovaného (Hyundai, pozn. red.) byl založen na vysokých prodejních cílech do značné míry jednostranně určovaných žalovaným, a zejména pak na subjektivním hodnocení plnění těchto cílů ze strany žalovaného,“ stojí ve verdiktu rozhodčího soudu. Ten se také zastal dealerů v tom, že neměli jinou možnost než smlouvy vypovědět.

„Aby žalobce zabránil vzniku hospodářských ztrát způsobených zneužitím postavení silnější strany žalovaným, nezbývalo mu v dané situaci nic jiného než od smlouvy odstoupit,“píše se v rozsudku.

Pro Hyundai jde o další ránu pro jeho image na českém trhu. Firma už propadla na třetí místo v počtu prodaných vozů. Čelí ale také dalším problémům s prodejci.

Hospodářské noviny nedávno psaly o potížích zákazníků s dealerem Hyundai Fischer CZ. Ten nepatří do skupiny rebelujících dealerů, vzbouřil se až loni, kdy halasnou kampaní požadoval konec Vošického. Nakonec firmu prodal. Klienti zaplatili zálohy, ale buď stále čekají na vozy, nebo na technické průkazy.

Dealeři teď budou vyčíslovat škody, které jim vypovězením smluv a chováním importéra vznikly. Předběžně hovoří o 80 milionech korun.

„Co hájíme zájmy malých a středních podniků, jsem se nesetkal s takovým zneužíváním postavení velké korporace.“

Foto: Dan Materna, MAFRA

BratrovražedEá bitva Hyundai Fischer CZ se loni postavil proti šéfovi českého zastoupení značky Hyundai Vladimíru Vošickému.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.