Verdikt fotbalu: Ofsajd! Na čtyři zápasy k plotně

Dáma s praporkem: komise rozhodčích trestala v nejsledovanějším případu ve fotbalové lize

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Palička reportér MF DNES

Jak by to asi dopadlo, kdyby takový kiks udělal rozhodčí-muž? Taky by schytal trest „jen“na čtyři zápasy jako rozhodčí-žena, která přehlédla dva ofsajdy a ovlivnila výsledek fotbalové ligy?

„Moje chyba. Stoprocentně,“pravila Lucie Ratajová, když předstoupila před komisi rozhodčích. Co také jiného mohla dělat, když její přehmaty řeší od neděle celá republika. Nejdřív nechala uznat gól slavné Sparty po ofsajdu a v úplně poslední minutě Spartu okradla. Domácí Brno vyrovnalo na 3:3. „Mazej k plotně!“vzkázali Ratajové rozzlobení sparťané Koubek s Váchou, načež je mnozí obvinili ze šovinismu.

Komise rozhodčích byla pod tlakem, ženy–rozhodčí jsou v ryze mužském prostředí zajímavým elementem. Vzhledem k závažné chybě dopadla dáma s praporkem vlastně dobře. Čtyři zápasy „u plotny“, pak zase může do ligy.

To byl poprask! Arsenal v neděli vyhrál neregulérním gólem rukou. Rozhodčí Craig Pawson přestupek neviděl, poražený tým z Burnley křičel zlostí a střílející stoper Laurent Koscielny prohlásil, že o žádné ruce nemá šajn.

Lucie Ratajová se nevymlouvala, i když zprvu určitě doufala, že jí televizní záznamy pomůžou.

Nepomohly a talentovaná rozhodčí má na příští čtyři kola fotbalové ligy utrum. „Lucie je jedna z nejlepších asistentek na světě, ale teď udělala chyby,“prohlásil šéf komise rozhodčích Michal Listkiewicz, když vynesl verdikt. Trestat ženu v mužském fotbale, to je ojedinělá záležitost. I proto měl případ Ratajová rozměry aféry. Navíc se jednalo o chybu v neprospěch slavné Sparty, která dostala neregulérní gól v poslední minutě a ztratila vítězství v Brně.

Po remíze 3:3 se logicky vztekala a brankář Tomáš Koubek poslal Ratajovou hulvátsky k plotně, čímž aféra ještě nabobtnala.

„Rozhodčí se musí koncentrovat na celý zápas, není možné říct, že je tady poslední sekunda, práce skončila a polevím v koncentraci. Ne!“zdůraznil Listkiewicz.

Zároveň je nutné zmínit, že Ratajová během nedělního utkání chybovala i ve prospěch Sparty, neboť přehlédla ofsajd před sparťanským gólem na 2:1.

Kiks v poslední minutě byl evidentní a ze zpětného pohledu šokující. Asistentka rozhodčího nechala praporek dole, ačkoli střílející Hyčka byl po Polákově hlavičce v třímetrovém ofsajdu a ještě u toho celou dobu stínil brankáři Koubkovi ve výhledu.

Tohle nedovolují ani nová benevolentní pravidla, která platí tři roky.

Proč se Ratajová popletla? Proč nemávala? Myslela si, že po Polákově hlavičce sparťan Mazuch ztlumil míč vědomě, čili by tím Hyčkovo ofsajdové postavení vynuloval.

I kdyby to tak opravdu bylo (což nebylo), brněnský Hyčka stejně celou dobu ovlivňoval pohyb brankáře. Takže očividný ofsajd.

Ratajová se chytila do pasti nových regulí. Výklad pravidel je dost ohebný a při rychlosti, v jaké se současný fotbal hraje, a bez možnosti využít televizní záznam, je prakticky nemožné, aby k podobným omylům nedocházelo.

Však také komise rozhodčích svou „první dámu“netrestala nijak exemplárně. Stop na čtyři zápasy dostal nedávno také asistent Dobrovolný, který stejně závažně chyboval v utkání Jihlava – Slavia. „Je jen málo žen, které udělají fyzické testy jako muži. Pokud by je neudělala, nemůže být asistentkou v mužských soutěžích,“řekl Listkiewicz.

Vedle Ratajové teď v nejvyšších soutěžích působí i Jana Adámková. Průkopnicí mezi sudími byla Dagmar Damková, která jako hlavní hned při své premiéře udělila žlutou kartu nesprávnému hráči, ovšem kariéru měla velmi pestrou. Dokonce v roce 2008 pískala finále olympijského turnaje žen.

Případ Ratajová ještě může mít dohru u disciplinární komise, ačkoli se brankář Koubek druhý den omluvil všem ženám světa, že to tak nemyslel. I jeho spoluhráč Vácha si do slečny rozhodčí rýpnul přes Twitter: „Ke sporáku.“

Sparta oba fotbalisty posílá „na převýchovu“, konkrétně na několik tréninků sparťanských žen. Navíc se stali ambasadory utkání Ligy mistryň mezi Spartou a Twente, „aby se přesvědčili, že ženy mohou byt šikovné nejen u plotny“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.