Z hokejového hrobu za snem. Usadí se Frk v NHL?

MF DNES - - SPORT -

Matěj Hejda hokejový reportér MF DNES

Už v minulosti kolem sebe několikrát vzbudil rozruch. Byl chválen za střelecký talent. Řešil se jeho kontroverzní úprk z Karlových Varů. Pak v Halifaxu nastupoval s budoucími hvězdami NHL. A teď se do ní sám chce dostat.

Český hokejový útočník Martin Frk má před sebou nejtěžší krok dosavadní kariéry – přesvědčit trenéry Detroitu, že si po letech v nižších soutěžích konečně zaslouží šanci. Začal výborně! V přípravném utkání s Chicagem gólem a asistencí pomohl k vítězství 6:3. „Mám za sebou skvělou přípravu, teď to jen prodat,“přeje si odchovanec Karlových Varů.

Právě tam začala jeho trnitá cesta za snem. Když v sezoně 2009/2010 zazářil na mistrovství světa osmnáctiletých, strhl se o Frka zájem. Mladý útočník neodolal a odešel do kanadské juniorky. Přesun rozeného střelce do Halifaxu ale neproběhl podle představ vedení karlovarského klubu. Strhla se mediální přestřelka mezi klubovým manažerem Miroslavem Vaňkem a Frkovým agentem Josefem Machalou.

„Celá situace byla tehdy nafouknutá. Bylo to nepříjemné. Naštěstí čas všechen ten mediální povyk zažehnal,“vzpomínal mladý útočník.

Start do zámořského hokeje měl rodák z Pelhřimova fenomenální. V quebecké juniorské lize nasbíral během tří sezon 163 bodů v 152 zápasech. Frk hrál v Halifaxu v elitní lajně s budoucími hvězdami NHL Nathanem MacKinnonem a Jonathanem Drouinem.

„Spolupráce s nimi dělala z hokeje až příliš jednoduchý sport. Góly mi naskakovaly s neuvěřitelnou pravidelností. Takovou lehkost zažije hráč jednou za život,“vzpomíná.

Přechod mezi profesionály ale přinesl mladému útočníkovi další překážku. Najednou byly pryč návyky z juniorky, pryč byli i dva hvězdní spoluhráči. Frk si najednou musel poradit sám. Na farmě Detroitu v Grand Rapids se trápil. Musel ještě níž do Toleda, hrajícího East Coast Hockey League. Do ligy, kterou někteří hráči označují za hokejový hrob. Frk míní: „Dostal jsem velký prostor. Cesta z ECHL do NHL není jednoduchá, ale zvládli to jiní. Třeba Andrej Nestrašil si prošel tím samým a teď hraje v NHL.“S o dva roky starším útočníkem Caroliny se v létě pravidelně připravuje.

V Toledu se Frk probral, nabral sebevědomí a vrátil se k prvkům, které jeho hru zdobí od mládežnických let. Po loňském přesunu zpět do Grand Rapids spustil doslova rychlopalbu. Za 67 utkání vyslal na brankáře 193 střel, suverénně nejvíc z celého týmu. S 27 góly byl nejlepším českým střelcem v AHL.

„Je to jen o psychice. V Detroitu mě už dobře znají. Vědí, že ze všeho si dělám hlavu. Loňská sezona mi vyšla,“uvědomuje si český talent. Teď se pro Frka naskytla další šance, možná poslední! Dobře to ví.

„Když si takhle povede dál, může tu zůstat,“chválí Frka trenér Detroitu Jeff Blashill.

Jenže o místo v útoku Red Wings je mezi mladíky velký boj. Frkova situace je navíc hodně vrtkavá. Pokud by v Detroitu chtěli českého útočníka znovu poslat na farmu, budou riskovat, že o něj přijdou nadobro. Frk by totiž nejdříve musel na listinu nechráněných hráčů, odkud by si ho mohl vzít kterýkoliv soupeř. I to může být cesta do NHL. Taková, kterou před dvěma lety zažil také kamarád Nestrašil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.