díky za každé nové ráno.

Chcete recept na hluboký a osvěžující spánek, po němž se probudíte dorůžova? Pomůže, když hlava bude na měkkém a krk dostatečně podepřený. Zázrak udělá i nový polštář s bambusem či stříbrem.

MF DNES - - OBSAH - text Eva Vacková foto Shutterstock, archiv firem

Poradíme, jak správně vybírat lůžkoviny, aby byl spánek hluboký a zdravý. Osvědčené peří i novinky v podobě stříbra či bambusu.

Proč se někdy ráno probudíme, bolí nás záda, máme přeleželý krk, kruhy pod očima a špatnou náladu? Viníkem mohla být těžší večeře, ale také stará proležená matrace nebo nová, ale vyrobená ze syntetických materiálů, či nevhodný polštář. Příčin existuje často několik, v každém případě když se chcete dobře vyspat, nebo máte už problémy s páteří, zapomeňte na nabouchaný polštář. Moderní lůžkoviny jsou totiž viditelně tenčí, dokonale se přizpůsobí tělu a poloze, v níž nejraději spíte. „V posteli trávíme více než tři tisíce hodin ročně a téměř třetinu života prospíme,“připomíná Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle. „Podstatná je délka a kvalita spánku, i to, jaký jste typ spáče. Z fyziologického hlediska je ideální, aby se při spánku zachovalo stejné postavení (krční, hrudní a dalších částí) páteře, jako když člověk sto-

jí. Spíte-li na zádech, polštář by měl lehce podpírat hlavu. Jestliže na boku, tak by výška polštáře měla vyplnit místo mezi uchem (okrajem hlavy) a ramenem. Spaní na břiše z toho pohledu proto není ideální pozice,“vysvětluje fyzioterapeut René Kacián.

PAN POLŠTÁŘ

Jak vypadal předchůdce dnešního polštáře, jenž tak ovlivňuje kvalitu spánku a stav vašich zad? Na Moravě se mu říkalo zhlavec. A také se dřív chodilo ,do kanafasu‘, ne do postele. Naši předci si totiž tkali husté lněné plátno, které v létě chladilo a v zimě drželo teplotu těla. Pro zateplení a změkčení slamníku si pod sebe dávali tenkou peřinu, takzvanou spodnici, pod hlavu nacpanější čtvercový nebo obdélníkový polštář.

Do vývoje výrazně zasáhl vynález samonosných rámů s kovovým pružným výpletem, takzvanou drátěnkou. Tu nahrazovala od přelomu 19. a 20. století v postelích prkna. Jednodílný slamník se už potom nehodil. Byl rozdělen na tři stejné díly a z arabštiny se pro něj převzal název matrace. „Peřina spodnice se zkrátila, čímž vznikl tenčí polštář 60 x 80 centimetrů. Na něj se dával malý plnější polštářek, kterému se říkalo ,miláček‘, nebo se používaly dva velké polštáře.

Kultura spaní se po druhé světové válce z důvodu bytové krize zhoršila, často se spalo v obývacích pokojích na rozkládacím gauči. Dnes se situace vylepšuje, i když pomalu,“konstatuje Helena Prokopová z Cechu čalouníků a dekoratérů.

BAMBUS, STŘÍBRO A ,NO STRESS‘

Počátkem devadesátých let vnesly do nabídky lůžkovin zmatek některé nábytkové řetězce. Zarytě totiž nabízely jinou než do té doby vžitou velikost polštářů českých ložnic. „Dnes namísto 70 x 90 centimetrů dáváme přednost menším polštářům o velikosti 50 x 70 a 40 x 80 centimetrů, což snižuje i cenu zboží. Důležité je, aby polštář byl složený z bavlněné příze a výplní byly polyesterové kuličky anebo jejich směs s latexem. Vracejí se také polštáře plněné kvalitním peřím,“zmiňuje trendy Oldřich Glogar ze společnosti 2G Lipov. „Zvolit si můžete i různou velikost přikrývky – od normální 140 x 200 až po takzvaně francouzskou 240 x 200 centimetrů. Polštář by měl mít zip umožňující regulovat množství výplně a tím ovlivnit jeho výšku a měkkost,“upozorňuje Jana Lerchová z obchodu SCANquilt. Pro celo-

roční regulaci teploty či její zvýšení se při výrobě do textilních látek přidávají vlákna bambusu, velbloudí srst či srst merino ovcí. Výtažky z aloe vera redukují plísně, zmírňují bolest a zklidňují pokožku. Přes noc se potíme a dýcháme do polštáře – s mikroby si poradí výrobky s výplní obsahující ionty stříbra. Pocení a následnou nepříjemnou vlhkost odvádějí polštáře, které mají na poprachového vrchu vlákna z bukové či dubové celulózy. Karbonová vlákna v povrchové látce pak zachytí přebytečnou statickou elektřinu zatěžující lidské tělo a odvedou ji do vzduchu.

V PEŘINÁCH

Peří zahřeje nejlíp, věděly to už prababičky, které nelenily a stálo jim za to přeskočit kvůli pírku plot. Předností zejména peří je, že drží přirozenou teplotu těla díky tomu, že vytvoří okolo sebe teplotní bariéru. Absorbuje z povrchu těla vlhkost, čímž vytváří horší podmínky roztočům, kteří si v něm naopak libují. Další výhodou je, že lůžkoviny se časem nepěkně ,nesplácnou´. Stačí je denně jen lehce natřepat a vrátí se do původního nadýchaného stavu. Navíc uděláte i sobě službu, když polštář či deku občas obrátíte. Peří se totiž nebude stlačovat v jednom místě.

„Od nákupu péřových výrobků někdy odrazuje nepřesný, bohužel rozšířený mýtus o jeho nevhodnosti pro alergiky. Existují výzkumy, které potvrdily, že v syntetických výrobcích se někdy objevuje větší množství alergenů než v péřových. Navíc alergie na peří byla prokázána u velmi malého množství lidí. Jednalo se o alergie způsobené hlavně prachovými částicemi, jež se můžou ukládat v nekvalitních výrobcích plněných peřím, které nemají potřebný certifikát,“upozorňuje Lenka Kocourková, majitelka obchodů A la Maison.

Je proto potřeba se při nákupu zaměřit na složení. Ideální jsou lůžkoviny se stoprocentním podílem prachového peří. Nezanedbatelný je i původ hus, nejhustší peříčka mají na Sibiři.

KOŇSKÉ ŽÍNĚ

se do polštářů používaly kdysi, používají se i dnes. Jsou pružné, odvedou vlhkost, akumulují teplo. Johann Malle, cena 690 Kč

S BAKTERIEMI si poradí speciální výplň s příměsí iontů stříbra. SCANquilt, cena od 1 190 Kč

NÁVRAT K TRADICI Kvalitní prachové peří zahřeje, ty nejkvalitnější přikrývky jsou navíc lehké a tenké. A la Maison, cena od 6 900 Kč

BAMBUS se přizpůsobí dané teplotě. Teplem v létě se vlákna roztáhnou a páry odejdou, chladem se naopak stahují a drží teplo. 2G Lipov, cena od 566 Kč/polštář

PROTI STRESU pomáhá kolekce lůžkovin s příměsí karbonových vláken, která z těla odvedou statickou elektřinu. 2G Lipov, cena od 423 Kč/polštář, od 1 514 Kč/přikrývka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.