přehled matrací.

Matrace si nejčastěji pořizujeme podle ceny, vzhledu a dostupnosti. Přitom záleží především na tvaru, pevnosti a hlavně materiálu. Které materiály poskytují skutečnou oporu páteři a dopřejí klidný odpočinek a které mohou být naopak nevhodné?

MF DNES - - OBSAH -

Na slamníku už se nespí, ke slovu se hlásí nové materiály. Jaké jsou jejich výhody?

LÍNÁ PĚNA

Líná pěna patří mezi moderní materiály, v sedmdesátých letech minulého století ji vyvinula NASA pro zmírnění svalového napětí astronautů při letech do vesmíru. Později se začala používat na výrobu matrací pro pacienty, kteří byli dlouhodobě upoutáni na lůžko, protože nezpůsobuje otlaky. „Matrace z líné pěny jsou dobré řešení pro rekonvalescenty po operacích či pro starší lidi, protože zabraňují proleženinám. Z dlouhodobého hlediska se však příliš nehodí pro denní používání, protože uzamykají tělo v lůžku, zabraňují jeho přirozenému pohybu během spánku a nedokážou dostatečně odvádět nežádoucí vlhkost,“varuje fyzioterapeut René Kacián. Ideálním kompromisem je svrchní podložka z líné pěny o výšce maximálně 3 cm. Za zvážení stojí také ekologické hledisko, matrace jsou vyrobené ze syntetických materiálů a těžko se v přírodě likvidují.

PRUŽINY

Na pružiny se často zapomíná kvůli špatným zkušenostem s klasickými pružinami ve starých matracích. Dnes však nejlepší výrobci používají tzv. taštičkové pružiny – malé pružinky uzavřené ve speciálních pouzdrech, které zaručují nehlučnost pružin. Velmi důležitá je také technologie výroby – ty nejkvalitnější pružinky mají konec ,drátku‘ stočený dovnitř, aby nedošlo ani po letech používání k perforaci konce pružinky ven z jádra matrace. Výhodou taštičkových pružin je dokonalé přizpůsobení ležícímu tělu a zajištění optimální podpory páteře, úplného uvolnění kyčlí a kloubů a správného protitlaku. „Matrace s taštičkovými pružinami patří mezi nejlepší na trhu, ideálně v kombinaci s přírodními materiály,“radí Jakub Šoufek z firmy Johann Malle, která se zabývá výrobou matrací.

FUTONY

Pevné matrace z přírodních materiálů pocházejí z Japonska. „V západní civilizaci si nacházejí stále větší oblibu, ale ne každému vyhovují, a to zejména kvůli jejich tvrdosti a umístění na podlahu. Mohou způsobovat otlaky páteře a kloubů,“říká René Kacián. Na výrobu futonů se nejčastěji používá bavlna, vlna a přírodní kaučuk. Jejich výhodou je, že se minimálně 10 let neproleží a jsou zcela ekologické.

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Přírodní matrace se vyrábějí z materiálů prověřených desítkami let a řadí se mezi nejpřirozenější a nejvhodnější na trhu. Jejich tuhost zajišťují pevné složky, například kokosové či bambusové vlákno, měkkost naopak poskytuje bavlna nebo len. „Doporučuji kombinaci více přírodních materiálů ve vrstvách, což zajistí optimální tuhost matrace a tím kvalitní odpočinek. Minimální počet vrstev je většinou pět, a to i v případě, že jsou použité jen dva materiály,“říká Jakub Šoufek a dodává: „Oproti syntetickým matracím jsou přírodní materiály o něco těžší a je třeba se o ně starat a pravidelně je otáčet, čímž se zabraňuje proležení a zajišťuje se zachování jejich unikátních vlastností. Odvděčí se za to věrnou službou – vydrží totiž až 20 a více let.“

Ať se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, podle odborníků je vhodné si matraci před koupí vyzkoušet. Pokud takovou možnost obchodníci nabízejí, neváhejte si ji půjčit na vyzkoušení domů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.