Pro žalobkyni si přišla policie

Případ Dagmar Máchové údajně souvisí s vynášením informací

MF DNES - - Z DOMOVA -

Žalobkyni Dagmar Máchovou, která dříve působila jako vedoucí státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze, včera zadrželi kriminalisté z Národní protidrogové centrály. Kauza se údajně týká vynášení informací z trestních řízení.

„Mohu potvrdit, že dnešního dne došlo k obvinění jedné osoby,“řekla serveru iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Sdělila také, že u dalších dvou lidí kriminalisté zároveň rozšířili trestní stíhání. Jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, jeden člověk navíc ze zločinu přijetí úplatku, jeden ze zločinu podplacení a jeden z návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Máchovou policisté zadrželi proto, že mají obavu, aby neovlivňovala svědky. Jak uvedla Bradáčová, po vyslechnutí svědků se vyšetřovatelé dále rozhodnou, zda tato obava již pominula. Na otázku, zda bude Bradáčová případně navrhovat vazbu pro obviněnou, vrchní státní zástupkyně odpověděla, že taková úvaha je zatím předčasná.

Jak uvedl server Novinky.cz, který na zadržení upozornil jako první, policisté podle dřívějších informací Máchovou spojují s hlavním obviněným v rozsáhlé kauze Beretta. Případ Beretta byl podle ministra financí Andreje Babiše důvodem, proč se policie zbavila tehdejšího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Souvisel s vynášením citlivých informací z vyšetřovaných kauz. Hlavním obviněným je v něm bývalý policista Igor Gáborik. Dagmar Máchová byla také žalobkyní v kauze Opencard, ale případ jí byl odebrán. Čelila kritice, že kvůli ní unikli stíhání praví viníci.

Podle informací MF DNES se detektivové domnívali, že Máchová také kladla překážky při vyšetřování kauzy Nemocnice Na Homolce, ve které figuruje i bývalý ředitel tohoto zařízení Vladimír Dbalý. Policie v kauze Homolka podezírá také detektiva protikorupčního útvaru Radka Holuba, který podle ní vynášel informace z vyšetřování.

— Pavla Kubištová, ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.