Kaczynski žádá konec Tuska v čele Unie

Donald Tusk asi skončí v čele EU už po dvou letech. Šéf vládnoucího Práva a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski ho totiž jako prezidenta Unie už dál nechce.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Donald Tusk dokázal Jaroslawa Kaczynského porazit ve dvou po sobě jdoucích parlamentních volbách a v roce 2007 ho po pouhých dvou letech odstavil od moci. Něco takového se nezapomíná. Proto nyní, když může teď všemocný Kaczynski Tuskovi pokoření oplatit, šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) vůbec neváhá.

Tuskovi totiž po dvou letech končí první polovina mandátu evropského prezidenta, a pokud má ve funkci pokračovat, musí se na tom shodnout všechny hlavy států a vlád zemí Unie. A Kaczynski dal jasně najevo, že Tuskova mateřská země bude žádat jeho předčasný konec v čele Evropské rady. „Vláda nepodpoří Donalda Tuska na druhé období,“prohlásil Kaczynski pro týdeník Gazeta Polska. Zdůvodnil to tím, že evropský prezident může v Polsku už brzy čelit trestnímu stíhání a usednout na lavici obžalovaných.

„Tusk je velký problém. V Polsku se vůči němu vede vyšetřování jak v Sejmu, tak ze strany prokuratury, která mohou vést k tomu, že budou vůči němu vznesena určitá obvinění. Měla by taková osoba být v čele Evropské rady? Mám o tom pochybnosti,“řekl Kaczynski, který je kvůli svému vlivu považován za nekorunovaného všemocného vládce dnešního Polska. Z čeho Tuska viní, to neuvedl.

Tusk na slova reagoval nabídkou jednání s Kaczynským o polských představách o budoucnosti Evropy a Unie. „O čem se s ním mám bavit? O výšce jeho trestu? Pro mě to není politický partner. Nemám s ním o čem jednat,“reagoval včera pohrdavě Kaczynski.

To, že ho může „zaříznout“vlastní země, si už delší dobu uvědomuje i sám Donald Tusk, s jehož prací v čele Unie jinak panuje mezi ostatními státy EU většinou spokojenost. „Je mi z toho smutno. Jediná metropole v Evropě, kde se každý třetí den mluví o tom, že je třeba vyhodit Tuska, je Varšava,“uvedl evropský prezident před několika týdny pro TVN24. „Kaczynski mě může mít nerad, ale měl by myslet na zájmy Polska,“řekl Tusk. Dodal, že když se na jeho pokračování v čele EU neshodnou všechny hlavy států Unie, ví, že v úřadu skončí.

Návrat Tuska může PiS mrzet

Podle současné polské garnitury je z podstaty funkce neutrální Tusk jako evropský prezident „k ničemu“. Nedokázal zastavit vyšetřování Polska z porušování demokracie a současnou varšavskou vládu, která paralyzovala Ústavní soud, dokonce kritizoval. „Jsem příznivcem klasické euroatlantické demokracie. V Polsku máme ale nyní demokracii východního typu,“říká Tusk.

„To, co nyní řekl Kaczynski, je Tuskův konec,“soudí Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. „Vládní strana se rozhodla, že Tuska v čele Unie nepotřebují,“dodává. Pokud se však Tusk vrátí do Polska, vrátí se Kaczynskému soupeř, který ho v čele dnes opoziční Občanské platformy už dvakrát porazil. Šéf PiS tak ještě může litovat, že Tuska nenechal raději v čele Unie.

Foto: AP

Kaczynski versus Tusk Faktický vládce Polska Jaroslaw Kaczynski (vlevo) je proti pokračování Donalda Tuska v křesle prezidenta EU.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.