Nizozemsko: etnické vření jako v USA

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Podobně jako v USA černoši se nyní zástupci etnických menšin v Nizozemsku bouří proti „diferencovanému přístupu“policistů k nim. Jejich dojem podpořila čerstvá oficiální studie o chování policie, podle níž je na ně zaměřena více než polovina silničních kontrol.

Studie je jedním z výsledků programu sponzorovaného ministerstvem vnitra. Po dobu šesti měsíců sledovala u čtyř policejních týmů takzvané profilování – neboli jak si policisté vybírají lidi, které podrobí důkladné kontrole.

Ukázalo se, že z velké části se prověřují vozidla ne podle toho, jak se jejich řidiči chovají, ale jak vypadají. Podle šéfa výzkumu Woutera Landmana jde o „stereotypní vnímání kriminálníka“, vztahující se především na Maročany, Romy a přistěhovalce z Karibiku i východní Evropy. „To ohrožuje důvěru mezi menšinami a policií,“dodal Landman.

Kauzy rapera a fotbalisty

Velký ohlas v zemi vzbudily hlavně případy místního proslulého rapera Typhoona a brankáře nizozemského fotbalového týmu Kennetha Vermeera (oba se narodili v Nizozemsku, ale mají černošské předky). Oba si v médiích postěžovali, že je policie během roku několikrát zastavila – mimo jiné i proto, že byli podle představ policistů za volanty příliš drahých aut.

A před několika dny byli postaveni před soud policisté obvinění z utýrání 42letého muže z Karibiku, který do země přijel na návštěvu rodiny. Při zásahu proti němu mu nejdřív nastříkali pepřový sprej do obličeje a poté ho přidusili chvatem zvaným „kravata“. Muž o den později zemřel. Případ se odehrál loni a vedl v zemi k podobným protestům, jaké jsou nyní v USA kvůli incidentům, při nichž byli policisty zabiti černoši. v provincii Východní Brabantsko 20 procent policistů přiznalo, že staví a kontroluje především lidi patřící k menšinám. Vycházejí totiž z toho, že tito lidé jsou často zapojeni do kriminality. Dalších 41 procent jich při výzkumu uznalo, že to tak dělá alespoň občas.

„Shrnuto: většina policistů ve Východním Brabantsku dává etnickému původu hlavní roli a je přesvědčena, že to tak je správně,“shrnuje nizozemská studie.

Po incidentech, se kterými se svěřili médiím Typhoon a Vermeer, se stalo z odhadů policistů horké politické téma. A co na to veřejnost? Letos v létě speciální průzkum ukázal, že 64 procent dotázaných obyvatel Nizozemska podporuje profilování i podle etnika, „protože pomáhá v boji s kriminalitou“, zatímco jen 32 procent dotázaných ho považuje za formu rasismu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.