Zemřel Michal Kováč, první novodobý prezident

MF DNES - - ZE SVĚTA - Milan Vodička redaktor MF DNES

Poslední bitva vzplála, místo na mapě sedí, ale to ostatní ne. Včetně nepřítele.

Plán Islámského státu na rozhodující střet s „Římem“nevychází.

Kdybyste byli džihádisty, došlo by vám to hned, protože byste četli absurdní měsíčník Dábik, Rudé právo Islámského státu.

A věděli byste, že je pojmenován podle syrského městečka, kde mají vojska islámu v mytické poslední bitvě porazit Západ a ovládnout svět.

Je to trapné, ale teď to vypadá, že to nestihnou, protože dřív je z Dábiku vyženou syrské milice.

Dábik je obklíčen a Islámský stát by měl pro svůj časopis hledat nový titul.

Městečko vzdálené asi šestnáct kilometrů od turecké hranice je od víkendu obklíčeno syrskými povstalci ze Svobodné syrské armády, kterým pomáhají Turci a americké speciální jednotky.

Pád je jen otázkou času, teď povstalce přibrzdily miny, které Islámský stát kolem Dábiku položil.

Na bitvu na pláních kolem jinak zcela bezvýznamného hnízda se Islámský stát těšil už od svého vzniku, jen netušil, že to nabere takovou obrátku.

„Jiskra byla zažehnuta a její žár bude stále sílit, až – se svolením Boha – spálí armády křižáků v Dábiku,“oznámil kdysi zakladatel Islámského státu Abú Músa Zarkáví v Iráku a zmatení džihádisté začali rychle hledat na mapách, kde to místo vlastně je.

Ti zbožní si ho možná pamatovali z islámských legend, v nichž je letmo zmíněn jako místo, kde se podle Mohameda jednou střetnou praví muslimové ve strašlivé poslední bitvě s Římem, tedy vlastně Byzancí, a po vítězství si už jen rekreačně zajedou do Konstantinopole, aby tam vyvěsili své vítězné vlajky.

Islámský stát dobyl Dábik v létě 2014, pojmenoval po něm svůj oficiální časopis, v němž se vědecky rozebírá, proč mohou být zajaté nevěřící ženy použity jako konkubíny, a podobné důležité věci.

V půlce listopadu byl Dábik jmenován už přímo v souvislosti se zabíjením „křižáků“. Na propagačním videu s podřezáním amerického humanitárního pracovníka Petera Kassiga vykládal zběhlý britský muslim, jemuž se později začalo říkat Džihádista John: „Tak tady to máme – v Dábiku jsme zabili prvního amerického křižáka. A dychtivě čekáme na zbytek vašich armád.“

Ne všechny plány vyjdou. Džihádista John je dávno mrtvý a k Dábiku nakonec dorazil někdo jiný.

Ale Islámský stát je v klidu. Pro poslední bitvu s křižáky má plán B.

Prorok totiž řekl, že bitva bude v Dábiku – nebo v Amaku. To má být poblíž, ale po těch staletích nikdo přesně neví, kde.

A tak se to dost obtížně hledá. Rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy ustoupit od záměru umístit americký protiraketový systém v Česku a Polsku byla chyba. Uvedl to republikánský kandidát na viceprezidenta USA Mike Pence v televizní debatě se svým demokratickým soupeřem Timem Kainem. Pence podle průzkumů i expertů debatu jasně vyhrál, protože jeho demokratický soupeř se choval podobně jako Donald Trump: skákal soupeři do řeči, reagoval přehnaně, a navíc používal i zjevně naučené formulace. Debaty viceprezidentů však nemají na výsledek voleb vliv. (zah) Ve věku 86 let včera na selhání srdce zemřel bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Stalo se tak krátce před 20. hodinou na selhání srdce v nemocnici slovenského ministerstva vnitra. Kováč byl prvním prezidentem Slovenska po rozpadu československé federace. Jeho funkční období v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. Před rozdělením Československa Kováč zastával post předsedy Federálního shromáždění. (ČTK)

Do poslední bitvy? Snímek bojovníků Islámského státu v roce 2014, kdy byli při síle a dobývali jedno město za druhým. Teď se situace obrací a je otázkou času, kdy skončí v Dábiku – jejich mytickém městě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.