Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

předtím například od poslankyně Marty Semelové, by nás neměla nechat klidnými.

Protože můžeme si o politických handlech myslet, co chceme, máme právo je všechny ocenit ve volbách, ale nemáme žádnou povinnost poslouchat lži a dopustit, aby ty lži poslouchaly i naše děti a jednou snad i děti jejich dětí.

Protože v dnešní znejistělé době plné falešných zpráv, iluzí a zmatených informací, ale i dezinformací je pravda opravdu cenným zbožím. Dost možná, že nikdy předtím tak cenným nebyla, a možná o ni by mohlo jít víc než o cokoli jiného. Protože politikové přicházejí a odcházejí, ale pravdy o naší minulosti, o hrdinech nebo zbabělcích, o odvaze nebo podlosti by tu měly zůstat navždycky. Třeba jen proto, aby z nich bylo možné čerpat sílu pro boj s dalšími uzurpátory a diktátory, kteří by třeba jednou chtěli znovu ovládnout naši zemi, neboť tohle nebezpečí tady bude vždy.

Ostatně stejně jako se pohlíží na ty, kteří popírají nacistické zločiny, měli bychom pohlížet na ty, kteří popírají ty komunistické. Zákon, který je namířen proti těm, kteří se dopouštějí takzvané jáchymovské lži, totiž existuje a provinilcům hrozí vězením. Skutečností ovšem je, že tento zákon navzdory několika pokusům nebyl dosud použit a na jeho základě žádný komunistický falšovatel dějin odsouzen. Což neznamená, že se tak stát nemůže.

Ale není vždy na místě jen šermovat paragrafy. Ten, kdo prokazatelně lže třebas jen o českých dějinách, by neměl být zván do debat, na jednání, neměl by být partnerem pro uzavírání smluv a dohod, protože jakou cenu má ujednání s lhářem?

Vyžadovat nejen historickou přesnost není možná tak špatná metoda; zkrátka a dobře znemožnit těmhle lidem lhát, to by byl docela velký trest, kdyby se to povedlo.

Ten, kdo prokazatelně lže, třeba jen o dějinách, by neměl být zván do debat či na jednání, protože jakou cenu má dohoda s lhářem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.