Fórum

MF DNES - - NÁZORY - Vzdělávací think-tank EDUin

Krajské a senátní volby jsou tu. Je pozoruhodné, jak velkou roli hraje v kampani otázka bezpečnosti, skloňovaná zejména v souvislosti s imigrační krizi. Z pohledu krajských voleb jde totiž o téma irelevantní. Pokud se někdo přece jen obává, nechť zví, že podle Better Life Index organizace OECD patříme k nejbezpečnějším zemím na světě.

V oblasti vzdělávání tak úspěšní zdaleka nejsme. Jeho koncepce je přitom pro budoucnost krajů mnohem důležitější než otázka imigrace. Bez promyšlené strategie, kam vzdělávání vést, bude v krajích, zejména v těch, které jsou ohroženy odlivem mladých, neveselo truchlivo.

Volební programy se moc nečtou. Odhady a průzkumy mluví o jednotkách procent voličů, které skutečně zajímá, co strany zamýšlejí. Patrně i to vede politická uskupení k tomu příliš se s programem nepárat. Frázovitost a malá konkrétnost v některých zásadních otázkách jsou toho průvodním jevem. Jako třeba financování středních škol, jichž jsou kraje zřizovatelem. Jindy naopak zase nabízí až překvapivě detailní návrhy k ne úplně prioritním tématům, která tak získávají na optické důležitosti. Celkově to působí tak, že různé páry pejsků a kočiček udělaly dorty podle vlastních receptů v soutěži o nejrychlejší cukrářskou minutku s malým rozpočtem na přípravu.

Nelze říct, že by byly použity špatné ingredience. Problémem je výsledný produkt. Zásadním nedostatkem napříč programy stran je horizont úvah, v němž se o vzdělávání uvnitř partají uvažuje. Znovu a znovu se opakuje táž chyba, že se nadřazuje aktuální potřeba zaměstnanosti a firem nad hodnotu vzdělávání. Přitom pro společnost přínosný a do budoucna perspektivní je vztah úplně opačný.

Vzdělávání totiž může být „pohonem“budoucí ekonomiky vysoce závislé na inovacích, na tom, co budou dnešní děti schopné vymyslet a prodat, ať už v přímém, nebo přeneseném smyslu slova. Pochopitelně v tom mají hrát zásadní roli současné ekonomické síly. Nikoliv však roli těch, kdo určují podmínky vzdělávání dle svých současných potřeb. I firmy jsou životně závislé na budoucích inovacích a bylo by výhodnější pro českou společnost, kdyby ty inovace vznikaly zde a nepřicházely z Německa a dalších rozvinutých ekonomik.

Jenže právě tento typ úvah v programech současných kandidátů na politické vedení českých krajů nelze nalézt, a pokud, tak jen v náznacích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.