Lidé slavili narozeniny Václava Havla

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Čtyři sta tisíc. Tolik lidí loni navštívilo festival Signal, který v ulicích Prahy propojuje moderní technologie s uměním. Přesně za týden začíná jeho čtvrtý ročník a pořadatelé letos slibují kromě nových umělců z celého světa a dvaatřiceti světelných instalací, z nichž většina bude mít v Praze světovou premiéru, také organizační novinky.

Jednou z nich je například síť wi-fi hotspotů. Těch bude po trase festivalu, která je dlouhá deset kilometrů, celkem osmnáct a lidé se pomocí nich budou moci zdarma připojit k internetu a sdílet například fotografie jednotlivých instalací.

„To, že se lidé k wi-fi připojí, nám navíc poskytne cenné údaje o tom, kolik lidí se na jednotlivých zastávkách nachází nebo jak dlouho se tam zdržují, což budeme moci využít při přípravě dalšího ročníku,“prozrazuje jeden z producentů festivalu Petr Plewka.

Další novinkou budou například Několik set lidí se včera večer sešlo v dolní části Václavského náměstí, aby si při multimediálním shromáždění připomenuli nedožité 80. narozeniny Václava Havla. Hudební vystoupení orámovala záznamy glos a úryvky z projevů prvního polistopadového prezidenta, na kterého zavzpomínali i jeho spolupracovníci z disentu. Prvním z nich byl biskup Václav Malý, který připomenul Havlovu schopnost sjednocovat, informační stánky, ve kterých bude možné získat program festivalu i s mapou trasy. Pokud by ji chtěl někdo projít celou, zabere mu to podle pořadatelů zhruba čtyři hodiny.

Jelikož se velká část návštěvníků bude mezi jednotlivými instalacemi přemisťovat hromadnou dopravou, lze čekat v tramvajích i metru velký nápor cestujících.

Posílena proto bude například linka metra A, protože pořadatelé očekávají, že největší množství lidí bude metro využívat mezi stanicemi Náměstí Míru a Staroměstská. O dalších případných změnách v hromadné dopravě se rozhodne začátkem příštího týdne.

Připravit by se však měli také řidiči osobních automobilů. Po dobu trvání festivalu, tedy od čtvrtka do neděle mezi sedmou hodinou večerní a půlnocí bude v centru na doporučení dopravních expertů z ČVUT značkami omezena rychlost na třicet kilometrů v hodině.

„Preferovali bychom spíše absolutní zákaz vjezdu vozidel, ale po dohodě s Prahou 1 jsme zvolili tuto možnost,“říká ředitel festivalu Martin jeho důraz na odpovědnou svobodu, toleranci a solidaritu. Podle něj by lidé v havlovském smyslu měli „odolávat veškeré demagogii, veškerému provincionalismu, veškerému nacionalismu a veškerému izolacionismu“. Lidé jeho slova odměnili dlouhým potleskem. Shromáždění, které bylo prostřednictvím internetu přenášeno do řady českých a moravských měst, uspořádal spolek VH80. Smyslem bylo oslovit Pošta. Omezení rychlosti má podle jeho představ zajistit bezpečnost návštěvníků festivalu.

Humanoidi jako průvodci

Změnou prošla také dramaturgie Signal festivalu. „Loňský ročník byl charakteristický spíše intimnějšími instalacemi. Letos jsme se rozhodli udělat festival barevnější a prostorově výraznější,“uvádí Pošta.

Typickým příkladem je třeba série pěti soch od australské umělkyně Amandy Parker. Bíle zářící a až dvanáct metrů vysoké postavy nazvané humanoidi budou rozmístěné po celém centru Prahy.

Podobně velkolepý bude také čtyřmetrový světelný monolit v Pařížské ulici. Ten je vytvořený z více než tří tisícovek LED kuliček. Každá z nich v sobě nosí vlastní programovou informaci, díky čemuž bude monolit vyprávět světelný příběh doprovázený hudbou. Podle pořadatelů jde o zcela unikátní technologii, která bude v České republice použita poprvé.

Tradičně nejoblíbenějším místem celého festivalu se během let stalo ty, kdo chtějí, aby se Havlovy principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země. Hudební vystoupení obstaraly skupiny Mydy Rabycad, Zrní, Korben Dallas a Michal Ambrož & Hudba Praha. Na závěr včerejší oslavy zazněla nová píseň Milí spoluobčané, kterou napsali Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř a David Koller. (ČTK) náměstí Míru. Ani letos proto návštěvníci nepřijdou o videomappingové představení promítané na průčelí kostela svaté Ludmily. Tentokrát ho rozzáří německý umělec Daniel Rossa. Další videomappingová projekce se uskuteční na zdi Michnova paláce na Malé Straně. „Španělské studio Tigrelab tam bude pomocí projektoru vytvářet neexistující zvířata, která budou ještě působivější, pokud si lidé nasadí 3D brýle,“popisuje ředitel festivalu Pošta.

Kromě jediné budou všechny instalace přístupné zdarma. Platit se bude za představení v kopuli Signal Dome. V ní budou každý den k vidění dvě večerní show a jedno dětské představení, které na kopuli přenese Prahu z dob Karla IV.

Foto: Signal Festival

Humanoid Několikametrové zářící sochy australské umělkyně Amandy Parer budou během festivalu na pěti místech Prahy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.