Parkování v Praze 8

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

O uplynulém víkendu se zóny placeného stání rozšířily i do Prahy 8. Zatím vyvolávají smíšené reakce. Na jedné straně stojí poměrně velká část rezidentů, kteří si pochvalují, že mají konečně kde zaparkovat. „Včera jsem přijela ve dvě hodiny domů a nejenže jsem měla kde zaparkovat, ale ještě jsem si mohla vybrat kam. Rozhodně dobře investovaných 1 200 korun,“říká například Adéla Vostracká, která bydlí v ulici Thámova v Karlíně.

Pozitivní zkušenost má i Radka Dubnová. „V ulici V Mezihoří jde nově zaparkovat po celý den a i večer se tam dá najít místečko. Dříve zde ráno v týdnu stála mimopražská auta, teď je konečně místo pro rezidenty,“říká. Největší výhodu ale spatřuje v tom, že se v lokalitě po zavedení zón snížil i provoz.

Podobných kladných ohlasů je na sociálních sítích možné najít nespočet. Spokojeni ale nejsou rozhodně všichni. Řada lidí si naopak stěžuje, že k nim změna nahnala více aut.

Zóny totiž v Praze 8 neplatí plošně, ale vznikly pouze v oblasti Karlína a části Kobylis, Ládví a Libně. To vede k tomu, že se do ulic, které nelemují barevné zóny, stahují auta řidičů, kteří za parkovací oprávnění nechtějí nebo nemohou zaplatit.

„Řidičům nevadí se projít“

„Bydlím v ulici Šimůnkova a ta je od zavedení modrých zón neustále plná,“říká například Eva Šperková. Překvapivě však podle ní v ulici neparkuje mnoho mimopražských aut. Přesunula se tam prý spíše vozidla obyvatel, kteří bydlí pod Žernoseckou ulicí, kde zóny platí, a kteří si z nějakého důvodu rezidenční kartu nepořídili. „Chybu vidím ve velmi vysokých cenách pro živnostníky a částce, která se platí za druhé vozidlo,“dodává Šperková.

Podle radního pro dopravu Prahy 8 Karla Šaška (ČSSD) je pravděpodobné, že se právě z tohoto důvodu budou zóny dále rozšiřovat. „Snažili jsme se zóny nastavit tak, abychom tento dominový efekt co nejvíce eliminovali. Jak ale vidíme, lidé jsou ochotni zaparkovat i poměrně daleko od domova a zbytek cesty dojít pěšky,“říká. V nejbližší době proto prý bude jednat se zástupci obyvatel, kterých se problém týká, o tom, zda si přejí zóny zavést i před jejich domy. Na radnici už podle něj dokonce dorazilo několik petic, které rozšíření zón požadují.

Problém zaparkovat mají však i někteří rezidenti, kteří bydlí v ulicích, kde zóny jsou. Například kvůli tomu, že jim radnice před domem nechala namalovat oranžovou čáru. Ta je totiž určena pro návštěvníky a rezidenti v ní musí stejně jako ostatní řidiči platit. „Před domem mám nově oranžovou zónu. Zaplatil jsem nehorázné sumy za parkovací karty. V životě jsem neměl problém před domem zaparkovat a nyní tam parkovat nesmím,“říká Jiří Šilhavý. Podle Šaška ● Zóny placeného stání začaly v Praze 8 platit v sobotu 1. října. ● Rozděleny jsou na tři části. Centrální Karlín, oblast na východ od Invalidovny spolu s Libní a Kobylisy s Ládvím. ● Pro každou z těchto oblastí si mohou rezidenti zakoupit roční parkovací oprávnění za 600 korun za první vozidlo. Za neomezené parkování v celé městské části zaplatí rezidenti ročně 1 200 korun. ● Parkovací oprávnění si v Praze 8 vyzvedlo téměř jedenáct tisíc lidí. ● Barevné zóny platí v Praze 8 pouze ve všední dny mezi osmou hodinou ranní a osmou večerní. S výjimkou oblasti kolem Hudebního divadla Karlín a Fora Karlín, kde platí o dvě hodiny déle. jsou ale tato krátkodobá stání potřebná, zejména pro obchody.

Jinde obyvatelům zase vadí úbytek počtu míst k stání. „V některých ulicích, kde bylo dříve tolerováno parkování po obou stranách, je nyní pruh namalovaný jen na jedné straně a na druhé je zákaz zastavení,“říká Ivo Komárek. To je příklad ulice S. K. Neumanna, U Vlachovky, ale i dalších.

Podle Šaška se teď však pouze napravil stav, kdy v těchto místech řidiči parkovali neoprávněně. Tyto obousměrné ulice totiž musí být podle zákona široké alespoň šest metrů a zakreslení parkovacích míst po obou stranách by je příliš zúžilo. „Dříve se tam parkovalo načerno. Kdyby tam přišli policisté a správně změřili šíři ulice, museli by dát všem řidičům pokutu,“vysvětluje úbytek parkovacích míst radní.

Někteří obyvatelé Karlína si stěžují

Foto: František Vlček, MAFRA

Necelý týden už v Praze 8 platí modré zóny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.