Španělé mají styl tiki-taka, ale Němci ho zdokonalili. Jsou rychlejší, přímočaří.

MF DNES - - SPORT - Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Bylo to pro Davida Jarolíma (37) veliké dilema. Letět, nebo zůstat doma? Fotbalový svaz ho pozval, aby cestoval jako VIP host. V Hamburku to miluje a Hamburk obdivuje jeho, protože tam v bundeslize odehrál devět let. A teď si uvědomte, že jeho táta Karel přiveze do Hamburku fotbalovou reprezentaci, aby v sobotu bojovala o body ve světové kvalifikaci. Proti mistrům světa! „S těžkým srdcem jsem řekl ne. Hned v pondělí mě čekají závěrečné testy na trenérskou A-licenci. Chci se pořádně připravit. Kdybych byl v Hamburku, na skripta se dva dny pořádně nepodívám,“říká bývalý reprezentační záložník.

I po kariéře zůstal poctivkou. Jen vlasů mu lehce ubylo a dikce po tátovi se zvýraznila. Však mu v Mladé Boleslavi dělal asistenta.

Když se řešil nový reprezentační trenér po Pavlu Vrbovi, byl jste pro jméno Karel Jarolím?

No, říkal jsem si: Proč by Boleslav měla pustit trenéra, když vyhrála pohár a jde do předkola Evropské ligy? Nebyl to úplně dobrý nápad.

Ale?

Táta by takovou nabídku už možná nedostal. V šedesáti? Nevzít to teď, příště už by bylo asi pozdě.

To mluvíte jako syn, tátův bývalý asistent, nebo jako sportovní ředitel Boleslavi?

Vzali jsme to rodinně. Já, brácha Lukáš, ségra Anet.

Seděli jste doma na terase?

Nejen tam. Dali jsme si jídlo a probírali to ze všech stran. Víceméně jsme se shodli, že by to měl vzít. Vím, jak táta pracuje, že je schopný dostat z hráčů maximum, má přehled. Řekli jsme mu: Ber to, je to výzva! S Boleslaví sice titul nemáš, ale se Slavií jo, na Slovensku jsi byl úspěšný, v Arábii taky. Víte, když táta sleduje soupeře, vždycky dokáže najít skulinu, přes kterou se můžete dostat do šancí. Hledá slabiny v obranné fázi a pak vymýšlí konkrétní útočné kombinace, které při zápase fakt fungují.

Jak se u Jarolímů řešilo, když táta Karel dostal nabídku z fotbalové reprezentace?

Dobře, ale teď stojí proti mistrům světa. Najde slabinu?

Určitě to zkusí. Německý nároďák býval tvrdý, dřel, na prvním místě disciplína. Ale v posledních dvaceti letech udělal největší pokrok ze všech. Tradiční zbraně mu zůstaly, navíc má technické hráče, mladé hráče, spoustu hráčů. Jestliže Španělé mají styl tiki-taka, pak Němci ho ještě zdokonalili. Jsou rychlejší, přímočařejší, po ztrátě míče dravější.

Vy jste byl svědkem toho, jak Němci rostli. Vzpomenete si?

Nejdůležitější roli měl asi Matthias Sammer, který se stal šéftrenérem reprezentací a nastolil režim akademií a internátů. Okopíroval doby, kdy jeho otec Klaus ve východním Německu vedl Drážďany. K tomu přidal moderní trendy, vždy se trénuje s míčem, intenzivně, v tempu.

Co z toho vzniklo?

Vyrovnaná a atraktivní bundesliga, z níž se lehce skládá reprezentace.

Tak tedy, váš tip na sobotu?

Bývalý tahoun Hamburku David Jarolím považuje Hamburk za svůj druhý domov, ale na zápas s Německem nejede. Pozvání odmítl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.