MŮJ TÁTA FELIX HOLZMANN

MF DNES - - ROZHOVOR -

Kterou otcovu scénku máte nejraději? Sklerózu, protože to byl celý on, ani nemusel hrát. Táta byl opravdu roztržitý, hlavně ke stáru. A pak mám ráda Hrobníka, kde mu nahrával konferenciér a kouzelník František Budín. O tom, jak chlapík přijde na hřbitov, že chce pochovat tchyni. A táta na to, moment, vždyť ona už tady dávno leží.

Tu si zrovna nevybavuji. V televizi asi nejvíc opakují scénku Včera, dnes a zítra, kde mu dělala partnerku Iva Janžurová. Nevím proč, táta měl myslím lepší kousky, i když Iva Janžurová je úžasná.

Je pravda, že svoje komická čísla zrovna nechrlil? Je. Ani nevíte, jak jsem ho přemlouvala, ať píše víc. Ale on byl takový kliďas a pohodář. Říkal, že si chce užívat života, a ne dřít jako blázen. Takže napsal jednu scénku, s tou vystupoval na estrádách a pak s ní vyšel v televizi. Tím pádem ji už na zájezdech předvádět nemohl a napsal novou. Bral to tak, že peníze jsou potřeba, ale jen natolik, aby se člověk cítil svobodný.

Jak taková scénka vznikala? Jeho výstupy se nerodily lehce. Nejdřív táta chodil jako bez duše a přemýšlel nad tématem. Sbíral různé nápady, vystřihoval si vtipy ze starých Dikobrazů nebo německých novin, jelikož perfektně mluvil německy. Když něco psal, zkoušel to přede mnou a testoval, jak se bavím. Taky jsme spolu probírali jména postav. To za mnou třeba přišel a povídá: „Hele, co říkáš, že by to byl pan Vopička?“Já na to: „Tati, to je moc.“„Fajn, tak třeba pan Vyčichlo?“Scénku se vší precizností vystavěl a pak pečlivě cizeloval. Byl puntičkář.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.