40

MF DNES - - ROZHOVOR -

Jak si k divadlu našel cestu? Byl naprostý samouk, herectví nikdy nestudoval. V Litoměřicích ale existoval vynikající ochotnický soubor a táta s ním nacvičil několik her. Velký úspěch měla třeba Těžká Barbora od Voskovce a Wericha, hrál taky v komedii Charleyova teta. Jednoho dne se rozhodl, že bude vystupovat sám a s vlastní tvorbou, a tak napsal první scénku Akvárium. Vystupoval v estrádě, kde František Budín coby kouzelník vytahoval z klobouku holubičky. Kouzlení ho ale asi moc dobře neživilo, a tak se zeptal táty, jestli by nemohl vystupovat s ním. Tak vznikla první společná scénka Banjo. Chytla se, takže následovaly další. Mezi tátovými partnery se postupně vystřídaly i herecké a pěvecké hvězdy jako Lubomír Lipský, Karel Gott a Iva Janžurová.

Vzpomínáte, jak otec vymyslel svoje charakteristické rekvizity, brýle, slamák, šátek? Jeho image vznikla vlastně z nouze. Nikdy jsme neměli auto, takže táta jezdil po štacích většinou autobusem. Musel tedy zvolit něco jednoduchého, aby nevláčel bůhvíjaká zavazadla. Nejprve to byly výrazné brejle, kostkované sako, klobouk a motýlek. Později přibyl pracovní plášť, pruhované triko a šátek kolem krku. Oni sem hodně jezdili. Bärbel byla sice o dvacet tři let mladší, ale měli moc pěkné manželství. Úžasný vztah. Tátu do východního Německa přivedl zpěvák Jiří Popper, který tam hodně vystupoval a potřeboval estrádu oživit nějakým komickým číslem. Tam se táta seznámil s Bärbel. Nejdřív vystupovali ve známém pořadu Ein Kessel Buntes, pak Bärbel dostala angažmá na zaoceánské lodi a začali tam působit spolu. V kontaktu jsme zůstali i po tátově smrti. Občas přijede na svátky. V tom jeho budoárku v prvním patře u nás na chalupě má k dispozici dvě místnosti.

Takže otec na starší kolena uviděl kus světa? Byli snad všude, v Hongkongu, Riu, Americe... Ale vídali jsme se pořád. Jezdili k nám do Litoměřic na střídačku, protože po štaci

Tolik let učila Irena Pettrichová na základní škole češtinu a angličtinu. Má dospělé děti Aleše a Kamilu a vnučku Alici.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.