Stát dá lidem peníze na čističky

Na domácí čističku odpadních vod přispěje 80 %

MF DNES - - FRONT PAGE - Pavel Švec reportér MF DNES

PRAHA Více než půldruhého milionu Čechů stále ještě bydlí v domech, které nejsou napojeny na kanalizaci. Se septiky či žumpami však dochází státu trpělivost.

Proto ministerstvo životního prostředí od listopadu spustí převratnou akci – přispěje lidem na jejich vlastní čističku. Nejde o malé peníze, pořízení jedné může vyjít klidně na čtvrt milionu korun.

„V první fázi máme připraveno sto milionů korun. Dotace pak pokryje osmdesát procent nákladů, což je neobvykle vysoký podíl,“naznačuje šéf resortu Richard Brabec (ANO).

Lidé nedostanou peníze přímo, požádají za ně starostové obcí nebo jejich částí, které nemají kanalizaci a výhledově se ani o jejím vybudování neuvažuje. Buď je to technicky v podstatě nemožné, nebo tak drahé, že by to ani nemělo smysl. Jde například o odlehlé vesnice roztroušené po krajině v okolí Nové Bystřice a Slavonic či skoro celé Pošumaví.

Peníze mohou získat také svazky obcí, ale i obchodní společnosti většinově vlastněné obcemi, případně spolky.

Dotace nezaplatí jen pořízení domácí čistírny odpadních vod, které jsou k přírodě nesrovnatelně šetrnější než žumpy, ale i jejich montáž, napojení na sítě a také dva roky provozu.

„Starostové dnes velmi obtížně motivují obyvatele, aby se chovali ekologicky. Víme, že v malých obcích je stále běžné, že splašky odtékají do potoka nebo do rybníka. V případě, že žádost o dotaci bude schválena, bude žadatel ručit za to, že čističky budou správně fungovat deset let,“doplňuje Brabec.

Kontrola, zda tomu tak opravdu je, bude automatická. K získání dotace totiž bude nutné, aby se čistírna „hlásila“monitorovací síti. Dnes již běžná technologie oznámí, zda se lidé o čistírnu starají, či zda do ní třeba neoprávněně nezasahují.

Domácí čistírny již zažívají boom v malých a „roztahaných“obcích například v Rakousku, kde jim místní samosprávy daly přednost před centrálními čističkami. Nechtěly totiž platit za jejich drahý provoz.

Žumpa s prokopnutým dnem je stále ještě jakási česká specialita. Lidé ji pak nemusí tak často vyvážet, i když jim hrozí desetitisícové pokuty. Jenže znečištěná voda postupně prosakuje do země a ohrožuje podzemní zdroje vody či nedaleké řeky a potoky.

Takovou zkušenost mají stovky českých obcí. A právě na ně se nyní zaměřilo ministerstvo životního prostředí. Od 1. listopadu otevírá speciální dotaci, která pošle peníze do míst, kde není kanalizace a ani se s ní nepočítá. Z peněz si lidé mohou pořídit u domu vlastní malou čističku.

Podzemní nádoba, vyplněná sofistikovanou technologií čistící splašky, může fungovat až pro padesát lidí. To jsou však ty největší a nejdražší systémy za více než dvě stě tisíc korun. Ty menší vyjdou asi na sto tisíc. A stát má v plánu zaplatit čtyři pětiny z jejich ceny. To je u dotací nebývalá výše.

„Dotace je zajímavá tím, že pokrývá určitou díru na trhu. Cílí zejména na menší obce nebo jejich části, které jsou geograficky oddělené od centra a které kvůli tomu nemají buď z ekonomických, či technických důvodů šanci se napojit na centrální kanalizaci,“vysvětluje ministr Richard Brabec (ANO).

Sousedé se musí domluvit

Peníze dostanou majitelé domů (nikoliv chat či chalup), kteří vymění stávající jímky či septiky za moderní domácí čističky odpadních vod, jež jsou mnohem ekologičtější.

Vybudovat si ji tak za státní peníze mohou obyvatelé bytového domu, rodinného domku či několik sousedů z vilek, kteří se domluví a postaví si jednu společnou. Ovšem budou se pak muset o ni i starat. Za lidi budou o peníze žádat obce či spolky, a aby byly žádosti vyslyšeny, musí splnit jednu důležitou podmínku. Starostové k výměně musí přesvědčit zhruba třetinu obyvatel lokality bez kanalizace. „Jedině tak se zaručí, že takový krok bude mít reálný efekt na životní prostředí. Jednotlivé a izolované malé čističky pro jeden rodinný domek by ho totiž nepřinesly,“argumentuje Brabec. V tom však bude zřejmě největší úskalí dotační akce. Sdílený majetek totiž zpravidla bývá ukázkovou příčinou sousedských sporů.

Voda zdarma jako bonus

V první fázi stát mezi lidi přerozdělí sto milionů korun. Žádat o ně bude možné do listopadu příštího roku nebo do vyčerpání dotace. Jestli dá ministerstvo k dispozici další peníze, to se uvidí podle zájmu.

„To, že bude mít každý svou čističku na dvoře, přenese odpovědnost za odpadní vody na konkrétního člověka a v tom já spatřuji jeden z největších bonusů. V případě centrální čističky například nikoho nezajímá, jaké chemikálie z domácnosti do ní vypouští. Takhle by jim zapáchaly na dvoře, a to si každý již rozmyslí je lít do odpadu,“tvrdí starosta Přehvozdí u Kostelce nad Černými lesy Václav Bažant.

Vesnici, která nemá ani tři stovky

obyvatel, by se provoz centrální čistírny krutě prodražil. Navíc by místní cena stočného vyskočila vzhůru.

Starosta Bažant zmiňuje ještě jeden efekt, který mohou malé čistírny přinést. „Jsme v regionu, kde je voda nedostatkové zboží a je také poměrně drahá. Vyčištěnou odpadní vodu by tak lidé jistě využili na zalévání. A byla by zadarmo,“míní.

Ze septiku rovnou do řeky

Vesnice Střela a Modlešovice jsou sice součástí Strakonic, ale od města je dělí několik kilometrů. I tady se mnohdy se splašky ještě zachází takříkajíc postaru. Jen projdou septikem a posléze dešťovou kanalizací do nedaleké řeky Otavy. „Jsou tu lokality, kde centrální čističku za desítky milionů těžko vybudujeme z vlastních peněz a kanalizaci je tam obtížné dotáhnout. Tento nápad by jistě mohl být efektivním řešením. A dotace ve výši osmdesát procent je fakt lákavá,“dodává strakonický starosta Břetislav Hrdlička.

V případě centrální čističky nikoho nezajímá, jaké chemikálie se do ní vypouští.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.