Dalíkovo loučení: Francie a návrat tryskáčem

„Jel si do Francie vyřídit své věci. Po skončení trestu už totiž nechce žít v Česku.“

MF DNES - - FRONT PAGE - — Adéla Paclíková

PRAHA Odsouzený lobbista Marek Dalík odletěl den před nástupem do vězení do ciziny – přes Brusel cestoval do Švýcarska a pak do Francie. Přesto byl u vězeňské brány na pražské Ruzyni nakonec včas. Jak to mohl stihnout? Do Česka se vrátil po vlastní ose tryskáčem.

MF DNES zmapovala jeho poslední den na svobodě. A zjistila, že Dalík necestoval tak svobodně, jak to vypadalo. Na cestě narazil na nečekanou kontrolu – úřady měly zjevně obavy, že v zahraničí zůstane a trestu za pokus o podvod při jednání o nákupu obrněných transportérů se bude chtít vyhnout.

V Ženevě čekala na cestující z linkového spoje z Bruselu důkladná kontrola. Pak Dalík odjel autem do Francie – za den tedy stihl procestoval tři státy.

Podle informací MF DNES si ve Francii zařizoval svůj nový život po návratu z vězení. I proto tu navštívil notáře. „Jel si tam vyřídit své věci. Po skončení trestu už totiž nechce žít v Česku,“řekl zdroj. Dalík si odpykává čtyřletý trest za podvod, že žádal v přepočtu téměř půl miliardy korun od zástupců rakouské zbrojařské firmy Steyer v kauze pandurů. V té době byl pravou rukou premiéra Mirka Topolánka.

Krátce po nástupu do ruzyňského vězení se Dalík přesunul do věznice ve Znojmě, kde si nyní trest odpykává a čeká, zda uspěje se svým dovoláním.

Letadlo na pravidelné lince mezi Bruselem a Ženevou před malou chvílí dosedlo na přistávací plochu. Cestující rutinně opouštějí palubu a míří do příletové haly. Něco je však přece jenom neobvyklé. Ještě než se rozprchnou po hale, nečekaně je zastavují kontroloři a prohlížejí jim doklady. Ne všem. Jenom mužům. Hledají jednoho prominentního cestujícího – českého lobbistu Marka Dalíka.

Poslední výlet dříve vlivného muže den před nástupem do vězení nevyšel úplně podle jeho plánu. Naboural jej snímek z ruzyňského letiště, který už v 6.35 ráno visel na twitterovém účtu europoslance Petra Ježka. Úřady zbystřily. Bály se, že by Dalík mohl uprchnout ze země. Že ho strach z vězení nakonec přemohl.

MF DNES zjišťovala, co se dělo den před Dalíkovým nástupem do vězení. Letěl z Prahy přes Brusel do Ženevy a pak autem pokračoval do Francie. Ostatně až se bývalý poradce a přítel premiéra Mirka Topolánka vrátí z vězení, chce se odstěhovat z Česka.

Krejčíř jako odstrašující příklad

Policie ani státní zastupitelství nechtějí komentovat, zda podnikly kroky, aby případně dokázaly včas zabránit lobbistovu útěku před vězením. „Takové informace nepodáváme,“řekl Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která případ pandurů vyšetřovala. A komentovat to nechtěla ani šéfka Vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Podle informací MF DNES se však úřady o Dalíkovu cestu minimálně zajímaly. „Letěl směr Brusel a krátce předtím mluvil do médií o svém strachu z vězení. Obava, že uteče, tady byla,“přiznal zdroj z bezpečnostní komunity. Všichni mají dodnes před očima, jak se z vily plné policistů vypařil podnikatel Radovan Krejčíř, a nechtěli to dopustit znovu.

Lobbistův strach z vězení

Dalík tvrdil, že o odjezdu informoval soudkyni. Soud se však odmítl vyjádřit, zda se tak stalo. Do té doby lobbista zákaz vycestovat neměl.

Jenže slova pro server Neovlivni.cz o tom, jak je z pomyšlení na vězení „vyřízený a že se bojí, aby to ve zdraví přežil“, byla pro české úřady signálem, že by se měly o Dalíkovu cestu zajímat. O jejich zájmu svědčí i to, že záhy kontaktovaly europoslance Ježka, který Dalíka na ruzyňském letišti vyfotil. A rovněž zmiňovaná švýcarská kontrola. Dalíka tu zdrželi asi dvacet minut.

Všechny ujišťoval, že neprchá a že se druhý den vrátí a do vězení nastoupí. „Proč klient odjel den před nástupem, je jeho věc, nemám jeho souhlas, abych o tom mluvil. Zda jej kontaktovaly úřady, nevím,“řekl MF DNES jeden z Dalíkových advokátů Radek Šmerda.

Cílem Dalíkovy „poslední“cesty bylo Švýcarsko, odtud pak pokračoval v jízdě autem do Francie. Ženeva, hlavní město stejnojmenného švýcarského kantonu, leží jen pár kilometrů od hranic. Podle jednoho ze zdrojů Dalík den před nástupem do vězení odjel do ciziny proto, že se chce po odpykání trestu odstěhovat z Česka.

Vyšetřovatelé kauzy Pandury původně z obav, že Dalík prchne, usilovali už v roce 2012 o uvalení vazby. Jedním z důvodů, proč soud tehdy návrh státního zastupitelství odmítl, bylo, že Dalík podrobně popsal své rodinné i majetkové poměry. Tvrdil, že finanční zázemí má jen v Česku. Vyšetřovatelé však měli podezření, že jeho majetek je podstatně větší, než jaký Dalík přiznává.

Jak skončil poslední Dalíkův výlet před nástupem do vězení, se ví – jen krátce před vypršením lhůty dorazil k ruzyňské věznici. Plán poslední cesty měl spočítaný na minuty. „Přiletěl do Česka tryskáčem,“poznamenal jeden ze zdrojů.

Šance na propuštění?

Dalíka po nástupu do věznice v Ruzyni přesunuli do Znojma. Nyní čeká, jak dopadne jeho dovolání. Staví mimo jiné na změně právní kvalifikace a nemožnosti se účinně hájit. Původně soud došel k závěru, že v kauze Pandury šlo o korupci, tedy že si Dalík řekl o úplatek výměnou za státní zakázku. Odvolací vrchní soud však nakonec rozhodl, že korupci nelze prokázat, a Dalíka poslal do vězení za pokus o podvod. „Že se takto změní kvalifikace, je spíše výjimečná záležitost. Možné to je, ale je potřeba na to strany upozornit. Což se v tomto případě nestalo. Jsme proto přesvědčeni, že byla zkrácena jeho práva na obhajobu,“uvedl Šmerda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.