Zbrojař Strnad staví impérium

MF DNES - - FRONT PAGE - Zuzana Kubátová redaktorka MF DNES

Majitel skupiny Czechoslovak Group Jaroslav Strnad pokračuje v expanzi, která jej katapultovala na pozici největšího českého zbrojaře a významného hráče ve strojírenství. K šesti továrnám, jež v Česku a na Slovensku skoupil během posledního roku, přidává sedmou. Připravuje majetkový vstup do popradské Tatravagónky.

Chystanou akvizicí Strnad zároveň utužuje spojenectví se slovenským miliardářem Alexejem Beljajevem.

Tatravagónka Poprad patří k největším evropským výrobcům železničních vozů. Kontroluje ji firma Optifin Invest, za níž stojí Beljajev s partnerem Michalem Lazarem. Beljajev je Strnadovým partnerem také v jeho třemošnické továrně DAKO CZ zaměřené na brzdové systémy pro kolejová vozidla.

Podle informací MF DNES se Strnad chystá v Tatravagónce odkoupit poloviční podíl. „Uvažuji o vstupu do Tatravagónky, bavíme se o tom s panem Beljajevem a jednáme s bankami o financování,“potvrdil MF DNES Strnad s tím, že podrobnosti obchodu zatím nechce konkretizovat.

„Železniční průmysl má podle mého názoru velký smysl do budoucna. Navíc se tu nabízejí synergie s našimi dalšími firmami – zmíněné DAKO CZ dělá brzdné systémy, dubnický ZŤS Metalurg vyrábí komponenty pro železniční průmysl,“dodává.

Zakladatel Czechoslovak Group své impérium rozšiřuje stále zběsilejším tempem. Před pár dny ohlásil převzetí zadluženého výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí. Předtím v rychlém sledu ovládl mošnovskou opravnu letadel Job Air Technic, automobilku Avia, továrnu na hodinky Prim Elton či výrobce radiolokátorů Retia. A k tomu zmíněný dubnický metalurgický závod ZŤS.

Strnad zpravidla nakupuje levně, vstupuje do firem, jež se topí v problémech. Strategii si vyzkoušel před třemi lety na krachující kopřivnické Tatře, kterou ovládl s partnerem René Materou. Skomírající fabriku, jež patřívala k českému rodinnému stříbru, oživili a dovedli k zisku.

Podobně se má zvednout i zatím poslední akvizice, Kovosvit. Jihočeskou továrnu Strnad koupil od podnikatele Františka Komárka. Výrobce soustruhů potopila přílišná závislost na ruském trhu a nevýhodná investice do stavby ruské továrny na obráběcí stroje.

Tu se dodnes nepodařilo spustit, projekt je zakonzervovaný a české matce hrozí, že bude muset uhradit stamilionové garance, které mu poskytla. Strnadovi lidé dnes o řešení jednají s ruskými věřitelskými bankami.

K dohodě v Rusku může pomoci právě Strnadův partner Beljajev. Slovenský byznysmen je potomkem carského důstojníka, ale především je to muž proslulý dobrými obchodními i politickými kontakty v Rusku.

Strnad svou skupinu postavil na obchodech s armádním a zbrojním materiálem, který vykupoval v Česku i v sousedních státech, aby jej zpracovával a recykloval, likvidoval, případně dál prodával. V posledních letech však Strnad soustavně skupuje výrobní firmy a hraje čím dál větší roli v průmyslu.

Foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jaroslav Strnad

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.