Růžičková a favorit Pardubické

Martina Růžičková se sžívá s novou rolí. Známá trenérka bude mít na startu 126. Velké pardubické největšího favorita, valacha Charme Looka.

MF DNES - - FRONT PAGE - Luděk Votava s přispěním Martina Švece

Poslední noci Martina Růžičková, dostihová trenérka a bývalá jezdkyně, pro nervy nezamhouří oka. „Muka, nespím,“zoufá si. Příčina tohoto martyria? Do nedělní Velké pardubické nasadí jednoho z největších adeptů na vítězství, devítiletého hnědáka Charme Looka.

O koně se jí zmocňuje až chorobný strach.

„Charmík je zamčený, máme tam psa. Nevíte, co koho napadne, lidi jsou zlí. Koně mám pořád od sebe třicet čtyřicet metrů. Otevřené okno, poslouchám, kdyby se někde ‚zavalil‘ (lehl si příliš blízko stěny a nemohl se postavit – pozn. red.). Ať už je neděle a ať už odstartuje,“vyhlíží Růžičková nedočkavě vrchol sezony.

Každé ráno vyráží na „inspekci“, aby si ověřila, že je se Charme Lookem všechno v pořádku.

„Má VIP péči. Ostatní koně se u nás ve stáji mají taky výborně, ale on má jako kůň do Velké privilegia. Co se týká tréninku, krmení, všeho. Protože jsou věci, které nevrátíte. Musíte pro to učinit maximum – vychovat dobrého dostihového koně do Velké do Pardubic je o maličkostech,“konstatuje trenérka.

A vypráví, jak proto kolem střediska Pohoří v Jílovém u Prahy pobíhá s hráběmi a odstraňuje kameny, aby koník někde špatně nešlápl a zbytečně se nezranil. „Dělám to proto, abychom pak nebyli smutní, že jsme něco podcenili.“

Vedle výjimečného servisu dostane statný valach také VIP žokeje. Charme Lookovu dvorní parťačku Barboru Málkovou, jež je po operaci prasklého obratle, nahradí trojnásobný šampion Velké s klisnou Orphee des Blins Jan Faltejsek.

„Ten nápad dostala Bára, když

byla v nemocnici. A byl to ten nejlepší. Já o Honzovi taky přemýšlela, ale měla jsem za to, že je povinován smlouvou v Borsu (břeclavská stáj). Všichni další dobří žokejové, jako Myška, Andrés, Bartoš nebo Pepík Váňa mladší, už koně měli. Jsme moc rádi, že si nám na něj Honza sedl. Nic lepšího jsme si nemohli přát,“raduje se Růžičková.

Spojení Charme Look – Faltejsek působí vážně zajímavě. Kůň od srpna 2015 z pěti startů třikrát vyhrál (včetně loňské Ceny Vltavy a letošní třetí kvalifikace na Velkou pardubickou) a jednou byl druhý, což dostatečně vypovídá o jeho kvalitách a formě. A s Faltejskem na hřbetě...

Není divu, že bookmakeři vypsali na svěřence Růžičkové kurz pouhé 3:1, tedy nižší, než mají Váňovi Rabbit Well a Zarif nebo původní loňský vítěz Nikas, jehož o triumf dodatečně připravil pozitivní doping.

„Že budeme mít favorita z naší stáje, kde máme vesměs české koně, před těmi Váňovými – to jsem pasovaná do úplně nové role, kterou neznám. O které jsem ani nikdy nesnila. Budeme se toho snažit zhostit s důstojností,“slibuje Růžičková.

Ale už nyní zároveň plánuje, jak za rok pomůže ke splnění snu o startu ve Velké nešťastné Málkové, k níž Charme Look neodmyslitelně patří. „Tandem trenérka–jezdkyně by byl prima,“říká Růžičková.

SLEVY PRO SENIORY Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ještě v sedle Martina Růžičková v roce 2014 poprvé v kariéře dojela Velkou. Tehdy jí bylo padesát, dnes je trenérkou největšího favorita letošního ročníku.

VIP náhradník Žokej Faltejsek má znovu šanci vyhrát Velkou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.