Hamáček: Sobotka nepadne

MF DNES - - FRONT PAGE - reportéři MF DNES

Výměna Sobotky v čele strany nepřipadá před parlamentními volbami v úvahu, ať ty krajské skončí jakkoliv, říká místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Vystupuje jako dokonalý politický pragmatik. Přestože Janu Hamáčkovi vadí, jak šéf hnutí ANO Andrej Babiš mluví o předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, nemá problém s tím, když bude současná vládní koalice fungovat i v krajích. Chválí i spolupráci s komunisty a odmítá diskuse o výměně předsedy ČSSD. Přestože změny v ní po letošních volbách čeká.

Zítra začínají krajské volby, jak si myslíte, že to dopadne?

Výsledek bude hodně záležet na účasti. V předchozích krajských volbách byla kolem 35 procent. Jsou strany, které mají pevná voličská jádra a při nižší volební účasti získávají víc a naopak.

Co by vyhovovalo ČSSD?

Samozřejmě bych byl rád, kdyby k volbám přišlo co nejvíce lidí, protože to je možnost, jak mohou vyjádřit svůj názor. Nicméně je fakt, že sociální demokracie – alespoň podle výsledků posledních voleb – patří k stranám s pevnějším voličským jádrem. S účastí kolem 35 procent jsme posledně byli schopni uspět.

Takže by vám paradoxně vyhovovala nižší volební účast, protože opak by pomohl vašemu největšímu soupeři, hnutí ANO.

Je to zkušenost z minule. Obecně platí to, že vyšší volební účast nahrává stranám s méně pevným voličským jádrem.

Jaký výsledek byste považovali za úspěch?

Obhajujeme jedenáct hejtmanů a je zřejmé, že zopakovat tento výsledek nebude jednoduché. Realistický pohled na úspěch je sedm hejtmanů.

Ale může se stát, že uspějete jen ve dvou nebo třech krajích. Co by se pak ve straně dělo?

Nechci spekulovat, musíme počkat na výsledek voleb a pak je vyhodnotit. Počkejme do soboty, pak to bude jasné.

Ono to už teď vypadá, že to v části ČSSD pne.

Já jsem žádné pnutí nezaznamenal, ba naopak. Sociální demokracie jde do voleb jednotná, vedení pevně stojí za Bohuslavem Sobotkou. Včera jsem byl v Jihočeském kraji, zítra jedu do Jihomoravského kraje, a když hovořím s našimi kandidáty, nikde jsem nezaznamenal nějaké tenze. Vláda je úspěšná, premiér se účastní kampaně s velkým nasazením, nemyslím, že je nějaký problém.

Zmínil jste Jihočeský kraj. Zrovna odtamtud se ozval hejtman Jiří Zimola, že ČSSD by měla lépe prodávat své úspěchy a být energičtější. Souhlasíte?

Je pravda, že po krajských volbách se sociální demokracie bude muset zamyslet nad tím, jak pokračovat do sněmovních voleb. Tam dojde k hlavnímu střetu o vývoj státu. To, co říká kolega Zimola, pro celostátní politiku asi platí. Andrej Babiš velmi umně využívá úspěchů vlády. Většinou jsou to návrhy sociální demokracie, o nichž se pak snaží občanům říct, že to je jeho zásluha. Budeme muset najít taktiku, jak mluvit s občany, a přesvědčit je, že to je naše zásluha, že roste minimální mzda, že jsme byli schopni zastropovat věk odchodu do důchodu, že zvedáme platy policistům, hasičům, zdravotníkům… V drtivé většině jsou to úspěchy programových priorit ČSSD.

Jak by konkrétně „akčnější“ČSSD měla vypadat?

Je potřeba začít jasně vysvětlovat občanům, že ten, kdo řídí ministerstvo financí, není ten, kdo rozhoduje o tom, jak bude nakládáno se státním rozpočtem. Budeme muset vysvětlit, že pokud zvedáme platy učitelům, je to hlavně zásluha ministryně Valachové, pokud dochází k nárůstu platů v ozbrojených složkách, je to zásluha lobbingu ministra Chovance, a to vše je zásluha premiéra, který nese odpovědnost za fungování vlády.

Ale jak to chcete vysvětlit, když vedle sebe stojí Bohuslav Sobotka s neutrálním výrazem a živelný Andrej Babiš?

To je otázka politického marketingu a strategie, tam budeme muset napřít svoje úsilí.

Můžeme čekat dravější kampaň?

Teď bych vám obtížně popisoval nějaké kroky, ale obecně je to o novém a intenzivnějším stylu komunikace navenek. Bude to otázka i pro volebního manažera, který to bude mít na starosti. Očekávám, že bezprostředně po krajských volbách se sejdeme ve vedení ČSSD a budeme diskutovat o tom, jak pojmout poslední rok před sněmovními volbami.

V tom roce se má konat i volební sjezd ČSSD. Nevidíte prostor pro Milana Chovance, aby poupravil svoje slova, že nikdy nechce být předsedou ČSSD? Protože on ukázal, že se Babišovi postavit umí.

Skutečně nevidím v ČSSD nějaké proudy, které by chtěly měnit aktuální složení vedení sociální demokracie či vlády. A pokud jsem dobře poslouchal Milana Chovance, jasně řekl, že podporuje Bohuslava Sobotku. Myslím, že tandem Sobotka–Chovanec je osvědčený. Chovanec je schopen premiéra doplňovat, když je potřeba razantnějšího vystupování, takže nevidím důvod k nějakým změnám. Očekávám, že sjezd potvrdí Bohuslava Sobotku předsedou i pro další volební období.

I kdyby letošní volby skončily velkým neúspěchem ČSSD?

Ve chvíli, kdy jdeme do rozhodujícího střetnutí, kterým budou parlamentní volby, by jakékoli změny spíše destabilizovaly situaci. Bohuslav Sobotka je úspěšný premiér. Pokládám za čest, že s ním mohu pracovat v týmu, protože ten tým je sehraný, soudržný, dělá se mi v něm dobře.

A co kdybyste ho vedl?

Rád bych pokračoval ve funkci místopředsedy ČSSD, to je moje ambice na sjezd, který nás čeká.

Sobotka ale sám říkal, že pokud by volby dopadly zásadním neúspěchem, zvážil by svoji pozici. Ani v tom případě by neměl nastoupit krizový manažer?

Ničemu by to neprospělo. Sjezd má být v březnu, to je půl roku před sněmovními volbami. Jakékoli změny by nebyly k lepšímu.

Ale bude se na to tak dívat i většina členské základny? Touha po tom mít v čele většího ranaře občas zazní.

Ptali jste se na můj názor, ten jsem vám sdělil.

Jak se vám poslouchá, když Andrej Babiš v rozhovoru o Bohuslavu Sobotkovi říká, že „nepostavil ani psí boudu a umí jen hodiny žvanit“?

Ten rozhovor jsem četl a neměl jsem z něj radost. Andrej Babiš na jednu stranu mluví o podrazech ze strany ČSSD a pak používá velmi nefér, podpásové a osobní útoky na předsedu vlády. Hodně to vypovídá o jeho charakteru a doufám, že to voliči vnímají. Babišova agresivita se před volbami stupňuje a toto už je za hranou.

Dokážete si přesto představit, že byste spolu zase šli do koalice?

To je otázka na voliče. Největší deviza této spolupráce je, že roste ekonomika, lidé mají znovu důvěru ve fungování státu a daří se nám plnit volební program. To znamená, že pokud bychom našli konstelaci, ve které bychom mohli v této úspěšné politice pokračovat, asi si před žádným řešením nemůžeme uzavírat dveře.

Neukazuje to na vaši slabost? Andrej Babiš na vás útočí, ale do koalice s ním stejně půjdete, protože je to výhodnější než se pokusit udělat jiný pakt, třeba s ODS nebo TOP 09, který často vzývá Miroslav Kalousek?

Zastávám názor, že slušnost není slabost. Pokud se podíváte do historie, lidé si většinou váží slušných a rozvážných politiků, ne těch agresivních. A myslím, že to k nám i patří, sociální demokracie by se neměla transformovat do nějaké party křiklounů.

Když váš předseda podpoří jako kandidáta na hejtmana Michala Haška, který se ho jednou pokoušel sesadit, to také není slabost?

Podpora kandidatury Michala Haška mi přišla jako logická volba. Je to velmi úspěšný hejtman. Pokud se podíváte na průzkumy nebo názory obyvatel Jihomoravského kraje, všude vidíte, jak je oblíbený. Jsem přesvědčen, že jižní Morava je dobře spravovaný kraj a podporu má Michal Hašek i v členské základně.

Věřil jste mu, když při vysvětlování kauzy falešné mluvčí tvrdil: Lžou jiní, nikoli já?

Do detailu jsem kauzu nesledoval, je to věc zastupitelstva Jihomoravského kraje. Michal Hašek ji dle mého vysvětlil, probíhá tam další šetření a víc to z centrální úrovně komentovat nemohu.

Dali jste ze stranické centrály krajským organizacím doporučení, s kým do koalice jít, a s kým ne?

Žádná černá listina neexistuje. Samozřejmě jsou strany, se kterými si spolupráci umíme představit jednodušeji, protože je vyzkoušená. A to je kraj od kraje odlišné. Buď je to spolupráce s KSČM jako ve Středočeském kraji, nebo je to forma menšinového vládnutí s tolerancí KSČM. Ale jsou to i spolupráce s KDU-ČSL nebo s novými subjekty. Osobně si velmi složitě dokážu představit spolupráci s extrémními stranami, ale věřím, že se do krajských zastupitelstev nedostanou.

Mohla by se tedy do krajů přenést vládní spolupráce s ANO a KDU-ČSL?

Záleží na voličích. Ti rozdají mandáty a pak to bude o matematických možnostech. Vládní koalici si nikdo z nás jako prioritu nepřál, výsledek voleb nás k ní víceméně odsoudil. A ona pragmaticky funguje. Neočekávám nějaká centrální doporučení z Lidového domu.

Mluvil jste o koalicích s KSČM. To vypadá, že už moc nezbývá, abyste ji uzavřeli i ve Sněmovně.

Tady je jeden zásadní problém, a to postoj KSČM k otázkám zahraniční a bezpečnostní politiky. Pokud nebude ochotna revidovat svůj postoj vůči EU a NATO, nevidím to reálně. ČSSD je strana, která chce naši zemi udržet v hlavním proudu evropské integrace, jsme zastánci pevného ukotvení v NATO, to není kompatibilní s programem KSČM. A zrovna já pokládám otázku bezpečnosti a zahraniční politiky za klíčovou.

Kdyby KSČM ty oblasti upozadila, dokázal byste si tu koalici představit?

To je velmi spekulativní otázka, nemám signály, že by KSČM chtěla zásadně revidovat svůj volební program. Pokud by však došlo k zásadní reformě v těchto dvou věcech, komunikace by byla jednodušší.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Ondřej Leinert Adéla Paclíková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.