Sobotka, nebo Babiš. O co jde ve volbách

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Letošní krajské a senátní volby mohou otřást politickými stranami a zásadně ovlivnit podobu příští celostátní vlády.

PRAHA Jedna z mála vět, na které se shodnou lídři všech stran, zní, že nejlepším volebním průzkumem jsou volby samotné. Co všechno tedy ty letošní ukážou? MF DNES vybrala deset zásadních bodů.

1 Kdo získá sebevědomí do rozhodujícího souboje

Výsledek voleb ovlivní vztahy mezi dvěma nejsilnějšími koaličními stranami, ČSSD a ANO, v posledním roce jejich společného vládnutí.

Pokud by výrazně zvítězila ČSSD, získala sedm či více hejtmanských křesel, Sobotka může jít jako šéf sociálních demokratů se svou stranou sebevědomě do příštích sněmovních voleb. V opačném případě posílí Babiš i Sobotkova vnitrostranická opozice v ČSSD.

O té teď skoro není slyšet, což je dáno tím, že její hlavní tváře, hejtmani Michal Hašek či Jiří Zimola, mají dost starostí, aby obhájili svoje pozice. K tomu pochopitelně potřebují vystupovat navenek jednotně, ukázat, že jim všem s předsedou Sobotkou jde o jediný cíl: úspěch ČSSD. Ale po volbách a případných individuálních úspěších některých hejtmanů mohou zákulisní hry opět začít naplno.

2 Poslední test komunistů před vstupem do vlády

Hodně žádaným partnerem jsou komunisté. ČSSD s nimi vládne v osmi krajích, spolupráci si pochvaluje a ráda by v ní pokračovala. Zájem však má i Babiš, který pochopil, že vládnout s komunisty sice není nejlepší marketingový tah, ale jejich spolehlivost při hlasováních to bohatě vynahradí.

Zatímco Babiš stále tvrdí, že do vlády na celostátní úrovni by s KSČM nešel, v ČSSD už se o této variantě mluví. Byť Sobotka a další neopomínají připomínat, že komunisté by měli přehodnotit nebo minimálně upozadit své radikální názory na vystoupení z Evropské unie a NATO.

Koalice v krajích tak mohou být posledním testem před vstupem komunistů do Strakovy akademie. I když současné vábení komunistů je nepochybně zčásti taktický tah – ČSSD, která je „odsouzena“vládnout s ANO, tak Babišovi naznačuje: máme i jinou možnost! A Kalouskova TOP 09, která by se ráda v této pozici viděla, to není.

3 Starostové bez TOP 09 jako nová síla do voleb

A ještě jeden žádaný partner hraje o svoji budoucnost i po příštích sněmovních volbách: Starostové a nezávislí.

Hnutí, které mohlo být vnímáno jako přílepek TOP 09, si chce zkusit, jak uspěje, když půjde do voleb už jako samostatná síla.

4 Babišovo hnutí: dál jako firma, nebo tradiční strana

Hnutí ANO těžko někdy bude standardní politickou stranou. Svědčí o tom i detaily jako Babišův smích při otázce, zda by ho někdo dokázal vyzvat na souboj o post předsedy hnutí, kdyby ANO ve volbách propadlo. Stále to bude hnutí, ve kterém Babišův hlas dalece přesahuje i vliv, jaký měli Václav Klaus v ODS nebo Miloš Zeman v ČSSD v polovině devadesátých let. Ale dva roky od komunálních voleb, kdy ANO zvítězilo v mnoha městech a následně vnitrostranickými bojůvkami „úspěšně“vyvracelo slogan, že přivede na radnice „profíky“, se v hnutí přece jen začínají projevovat i nadějní komunální politici. A s hnutím už do koalice jsou schopny jít strany, pro které byl Babiš dřív vyloženě sprosté slovo: ODS a TOP 09. Krajskými volbami může ANO doplnit politiky do poslední z úrovní, s kterou dosud nemá zkušenosti.

5 Haškova a Zimolova šance na návrat do celostátní politiky

Hejtmani Michal Hašek a Jiří Zimola budou v krajských volbách sledovanější než ostatní. Ne proto, že si na ně zasedl šéf Student Agency Radim Jančura. Ale proto, že oba mohou dosáhnout historického úspěchu: vyhrát troje krajské volby za sebou. „A to už by i ten Sobotka musel uznat, že ve mně něco je,“jak říká jeden z této dvojice. Obzvlášť kdyby ČSSD jinde velkých výsledků nedosáhla. Zimola, který dodnes lituje, že se „přimotal“k lánské povolební schůzce, která její účastníky – až na Milana Chovance – stála výraznou ztrátu vlivu v ČSSD, už veřejně mluví o ambicích kandidovat do vedení ČSSD. A části stranické základny by se i líbil. To Hašek má v ČSSD mnohem větší škraloup, lidí, kteří jsou v politice doma jako on, je však v Česku hodně málo. A Hašek o svých přednostech dobře ví.

6 ODS chce potvrdit slova o opětovném vzestupu

Kdepak, s tím, že by ODS získala post hejtmana, natož napodobila úspěchy z krajských voleb v letech 2000 a 2004, počítat nemůže. I když si ve stranické centrále pochvalují třeba angažování bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, který může potrápit favority v Královéhradeckém kraji. Pro ODS bude však důležitý celkový výsledek, který ukáže, zda strana skutečně zastavila svůj propad a zase je na vzestupu, jak o tom všechny přesvědčuje předseda Petr Fiala.

7 Hradní kancléř Mynář a poradce Nejedlý v ohrožení

Vratislav Mynář před sebe postavil možná ještě složitější úkol než získání prověrky na stupeň přísně tajné. Zatímco ve většině krajů se Strana práv občanů snaží prorazit s Tomiem Okamurou a jeho SPD, ve Zlínském kraji, kde krajské buňce šéfuje samotný Mynář, si sebevědomě řekli: výsledek uděláme i bez Okamury! Zemanův poradce Martin Nejedlý je sice na kandidátce až na 37. místě, a Mynář dokonce na 45., jedničkou je však jeden z Mynářových nejbližších lidí, jeho hradní zástupce Vladimír Kruliš. A prezident Miloš Zeman, který se nerad spojuje s politickými poraženci a už několikrát váhal, zda tápajícího kancléře podrží, je teď na výsledek svých podřízených hodně zvědav.

8 Druhý dech pro „zemanovce“. Nebo konec

Výsledek krajských voleb s napětím sleduje i ta část někdejších „zemanovců“z SPO, která na rozdíl od Mynáře a spol. kandiduje s Okamurou. Zemanovci hrají vabank. Buď to vyjde a skomírající strana zase najde energii minimálně potlačit Miloše Zemana do další prezidentské volby, nebo se SPO nedostane do žádného krajského zastupitelstva, a pak – slovy spoluzakladatele Jaromíra Schlinga – bude asi čas „fanklub rozpustit“.

9 Jak se v Česku vyplatí brojit proti uprchlíkům

Kandiduje až jako číslo 55 za TOP 09 v Ústeckém kraji. Ale na svém oblíbeném Facebooku to pojmenoval trefně: „V zemi, kde od začátku roku policie zadržela 411 migrantů, kandiduje 3 638 lidí za protiimigrační strany. To je 8,85 kandidáta na migranta,“poznamenal Dominik Feri. Volby odpovědí, jak Češi této armádě hlasitých kandidátů věří.

10 Dobrá zpráva pro Bělobrádka nebo Jurečku

Lidovci doufají, že letos dosáhnou opět o něco lepšího výsledku než posledně, jak se jim to daří od roku 2011. Výraznější úspěch by u nich byl dobrou zprávou pro současného šéfa Pavla Bělobrádka, který zvažuje, zda ve funkci pokračovat. Neúspěch by naopak posílil jeho očekávaného rivala Mariana Jurečku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.