Trpišovský řekl Spartě: NE!

MF DNES - - Z DOMOVA - Radim Trusina fotbalový reportér MF DNES

Nejslavnější český klub už téměř dva týdny nemá trenéra, řešení je v nedohlednu a kádr je kvůli spoustě zraněných v troskách. Tolik stručný popis aktuálního stavu fotbalové Sparty. Ta se po konci kouče Zdeňka Ščasného, jenž byl oznámený 26. září, upnula k tomu, že z Liberce získá Jindřicha Trpišovského.

Jenže ve středu večer se v zákulisí začaly šířit zprávy, že z přesunu sejde. Včera ve 14.19 hodin agentura ČTK citovala přímo Trpišovského: „Je pravda, že zůstávám v Liberci.“

To je překvapení. Trpišovský do Sparty podle informací MF DNES původně chtěl, jednal s jejím majitelem Danielem Křetínským a podle všeho byl jeho příchod na dobré cestě. Jenže k němu 40letý kouč potřeboval svolení libereckého bosse Ludvíka Karla. To nepřišlo. „Pro budoucnost Slovanu bylo těžko představitelné, aby trenér odešel v rozehrané sezoně. Jsem rád, že jsme se na tom shodli i s panem Trpišovským,“řekl pro klubový web Karl, který se jinak téměř nevyjadřuje.

Je zvláštní, že Karl vůbec povolil jednání se Spartou, když nejspíš od první chvíle věděl, že bude chtít, aby Trpišovský dodržel smlouvu do června 2017. Dal si podmínku, že bude osobně jednat se svým protějškem Křetínským. Podle informací MF DNES však nebylo spojení na trase Karl–Křetínský intenzivní.

Nabízí se dvě vysvětlení: buď si Karl se Spartou jen „hrál“, možná chtěl demonstrovat svou sílu a ukázat, že si Sparta nebude diktovat, nebo sám Trpišovský v závěru vycítil, že pro jeho příchod nejsou ideální kulisy. Sparta se trápí herně i výsledkově, v lize ztrácí šest bodů na první místo, chybí jí spousta hráčů a už za dva týdny jede do Plzně...

Plán B: 60 dní pro Holoubka

Potřebovala by – i vzhledem k velkým ambicím – zkušeného a sebevědomého kouče. Jenže plán B je jen provizorní: Sparta potvrdila, že ponechá ve funkci Davida Holoubka, trenéra sparťanské devatenáctky, který byl dočasně pověřený vedením mužstva. A hned zaujal výhrou 3:1 nad Interem Milán v Evropské lize, po níž sparťanský národ zaplavila „Holoubkomanie“, kterou nezmírnila ani remíza 3:3 v Brně.

Ano, 36letý Holoubek je neokoukaný, díky tomu, že je žákem Jaroslava Hřebíka, i odborně zdatný, navíc bezprostřední. Příběh kouče z Humpolce je silný, ale má zásadní vadu: Holoubek nevlastní profesionální trenérskou licenci. Teprve ji studuje, což je časově velmi náročné – končit by měl v červnu příštího roku. Podle regulí může ligový tým trénovat kouč bez licence pouze na přechodnou dobu 60 dní.

Lhůta začala 28. září, takže by už Holoubek nemohl Spartu vést v posledních dvou kolech podzimní části ligy a na Interu Milán, kde může jít o postup do jarní části pohárů.

Variantou mohlo být také „skrýt“Holoubka za někoho s licencí, což liga pamatuje třeba v podání Ostravy či Jihlavy, ale pro Spartu by takové řešení nebylo důstojné. „Jsme si vědomi skutečnosti, že David Holoubek nemůže být z legislativních důvodů jmenován hlavním trenérem. Budeme tedy hledat takové řešení, které bude v souladu s předpisy,“uvedl Adam Kotalík, generální ředitel Sparty, pro klubový web.

Sparta musí v provizorním režimu přežít do zimy s co nejmenšími ztrátami. Mezitím se bude rozhlížet po trenérovi. I v zahraničí. „Chceme přivést trenéra, který bude dlouhodobějším řešením. Nebudeme jednat pod tlakem, hodláme si tento krok připravit,“řekl Kotalík.

Foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zůstává v Liberci Jindřich Trpišovský byl pro Spartu první volbou, která ale nevyšla. Liberecký kouč setrvá ve Slovanu, s nímž ho pojí smlouva do konce probíhající sezony.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.