Přijde žalobkyně o talár?

MF DNES - - Z DOMOVA - Adéla Paclíková reportérka MF DNES

Poté, co jí policisté v květnu prohledali kancelář i byt, musela státní zástupkyně Dagmar Máchová přenechat závažné kauzy, na kterých pracovala, kolegům. Její nadřízení ji přesunuli na méně důležité případy. Ale i s nimi možná bude muset skončit.

Detektivové totiž začali vlivnou státní zástupkyni stíhat kvůli podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby a – jak vyplývá z doposud zveřejněných informací –iz přijetí úplatku. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán proto nyní musí rozhodnout, zda Máchovou po dobu stíhání zprostí funkce.

Pro Máchovou si ve středu přišli policisté, aby ji vyslechli. Večer ji ale zase propustili.

Její obvinění souvisí s případem označeným krycím názvem Bereta. Jde o vynášení citlivých informací z vyšetřovacích spisů za úplatu. V květnu kvůli tomu policie obvinila šéfa odboru korupce protikorupční policie Radka Holuba, soukromého detektiva Igora Gáborika a také celníka Pavla Šímu. Policie je podezírá, že jsou zapleteni do úniku informací týkajících se vyšetřování předražených zakázek Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku.

Případ původně rozjel protimafiánský útvar. Po reorganizaci elitních policejních složek se vyšetřování přesunulo pod Národní protidrogovou centrálu. „Věc zpracovávají příslušníci Národní protidrogové centrály a jde o případ, kde již probíhá vyšetřování. Nyní policie proti dvěma osobám rozšířila trestní stíhání, a to pro zneužití pravomoci úřední osoby, u jedné z nich ve formě návodu,“řekla serveru Novinky.cz státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Jména obviněných nevyslovila.

Dodala však, že třetího nově obviněného člověka detektivové stíhají kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a zločin přijetí úplatku. Zatím není jasné, čím přesně Máchová své pravomoci zneužila.

Kontakt se soukromým očkem

Detektivové však ve svých dokumentech dospěli k závěru, že byla v kontaktu právě s Gáborikem. Tento soukromý detektiv, který počátkem 90. let pracoval na pražské kriminálce, byl pro mnohé zdrojem zákulisních informací z policejních vyšetřování.

Samotnou státní zástupkyni Máchovou vyšetřovatelé podezřívali už delší dobu – minimálně kvůli tomu, zda účelově nezasáhla do vyšetřování předražených zakázek Nemocnice Na Homolce a jejího ředitele Vladimíra Dbalého.

Policie chtěla dál prověřovat

MF DNES už dříve informovala, jak Máchová případ v roce 2012 odložila. Z rozhodnutí o odložení kauzy totiž vyplývá, že policisté ji žádali o další čas na prověřování. Máchová jim ho nedala. Prý by další kroky stejně nic nového nepřinesly.

Nařčení, že kvůli ní skončila kauza „u ledu“, sama vždy odmítala. Dnes je přitom Homolka pod vedením jiného

státního zástupce u soudu. „Lze říci, že nebyly vyčerpány všechny prostředky k objasnění věci. Tím pádem to bylo v rozporu se zákonem,“řekl již dříve MF DNES státní zástupce Zdeněk Matula, který někdejší postup Máchové kontroloval. Kauzu Homolka pak zažaloval on.

Nejznámější kauzou Máchové je pražská Opencard. Kvůli této plastové kartičce už padly rozsudky nad úředníky pražského magistrátu i některými politiky – mimo jiné nad primátorem Bohuslavem Svobodou a Tomášem Hudečkem, kteří projekt karty zdědili.

Foto: Jiří Pánek

Obviněná žalobkyně Máchovou už přesunuli na méně závažné kauzy, nyní možná přijde i o ně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.