Brno: druhé referendum a možná i třetí

MF DNES - - Z DOMOVA - Jana Ustohalová redaktorka MF DNES

Je to takové… brněnské, říkají sami Brňané. Desítky let trvající dohady, kde vlastně má stát hlavní nádraží, se dají shrnout do jedné věty: Budou tak dlouho chodit k referendu, dokud si nevyberou, že bude v centru.

Teď to „zkusí“podruhé. Aktivistům z aliance Referendum 2016 v čele s Jakubem Patočkou, kteří chtějí zachovat nádraží v centru města, se podařilo znovu po dvanácti letech prosadit hlasování se stejnou otázkou.

Lidé mohou o volebním víkendu odpovědět i na druhou otázku, kterou však mnoho z nich považuje za zmatenou. Zavazuje totiž město k tomu, aby prosadilo vypsání veřejných soutěží na nové nádraží. Jenže jeho investorem není město, ale stát. A ten se nemusí vůlí Brňanů řídit.

Referendum provázejí i další přešlapy aktivistů. Nestihli včas poslat seznamy svých členů do referendových komisí a obvinili z toho magistrátní úředníky, kteří jim prý neřekli, že lhůta končí už ve čtyři odpoledne, a ne až o půlnoci.

Odpůrci referenda zastoupení bývalým náměstkem primátora za ODS Robertem Kotzianem a jeho spolkem Brno+ to stihli. Takže na průběh referenda teď budou paradoxně dohlížet lidé, kteří celou dobu vyzývají k jeho bojkotu.

Patočka už napsal primátoru Petru Vokřálovi (ANO), že to aktivisté z Referenda 2016 jen tak nenechají. „Pokud nepřijde potřebných 35 procent lidí, odpovědnost za to přičteme vám. A hned v pondělí po referendu začneme pracovat na konání dalšího se stejnými otázkami,“napsal Patočka.

„S tím tak nějak počítám,“konstatoval rezignovaně primátor. Sám se k referendu staví velmi rezervovaně kvůli tomu, že ještě není hotová studie, která posoudí rizika a výhody současného umístění nádraží a jeho případného centra. Lidé tak podle něj nemají dost informací, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout.

Velké pozdvižení vyvolalo také Patočkovo prohlášení, že ve volbách podpoří nynějšího hejtmana Michala Haška (ČSSD). Patočka totiž jako člen brněnské ČSSD patří ke křídlu premiéra Bohuslava Sobotky a při lánském puči před třemi lety pomáhal organizovat v Brně demonstrace proti Haškovi. Teď ale prohlásil, že stane-li se znovu hejtmanem, navrhne o nádraží hlasovat v krajském referendu.

Aktivisté opakují do velké míry postupy, které se jim osvědčily při kampani před dvanácti lety, dnes ale nefungují. Změnila se totiž atmosféra, vedení města i názory Brňanů. Většina má za to, že není potřeba vymezovat se proti vedení města v referendu, protože politici dnes slibují porovnat obě varianty. Neprosazují jen jednu, jak to dělaly v minulých letech ODS a ČSSD.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.