Proč povede OSN Portugalec, a ne žena z východní Evropy

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Rada bezpečnosti OSN se překvapivě rychle dohodla, že novým „ředitelem zeměkoule“bude od počátku roku 2017 Portugalec António Guterres.

Výběr zkušeného a uznávaného Antónia Guterrese za nového generálního tajemníka OSN je i není překvapením.

Guterres, jehož schválení Valným shromážděním je prý už jen formalita, byl z celé plejády uchazečů nejtěžší vahou. Navíc mu nahrály okolnosti – mnohé státy zjevně usoudily, že jeho poznatky z desetiletého pobytu ve funkci vysokého komisaře OSN pro uprchlíky by se mohly hodit v době, kdy migrační krize hýbe polovinou světa. Zde jmenování Portugalce v ničem překvapivé není.

Jistou pachuť z výběru nicméně mohou cítit některé státy východní Evropy. Podle nepsaného pravidla volí Spojené národy svého šéfa v rámci rotace světových skupin. Těch je pět: africká, asijsko-pacifická, latinskoamerická a karibská, skupina západních zemí a východoevropský blok. Ze všech těchto regionů kromě východoevropského již generální tajemník vzešel. Jinými slovy – na řadě měli být Východoevropané. Navíc se nahlas hovořilo o tom – a tuto myšlenku podpořil i odcházející šéf OSN Pan Ki-mun – že nejvyšší mezinárodní post by vůbec poprvé měla převzít žena.

Několik žen z východoevropského regionu do funkce kandidovalo – třeba Irina Bokovová, bulharská exministryně zahraničí, nicméně neprošly. Z tohoto „regionálního“pohledu lze shodu na Guterresovi jako jisté překvapení chápat.

Výběr hlavy OSN, to jsou skoro vždy velké šachy a třenice. Aby byl uchazeč doporučen ke schválení na schůzi Valného shromáždění, musí při tajném hlasování získat v patnáctičlenné Radě bezpečnosti nejméně devět hlasů a žádný ze stálých členů s právem veta (USA, Británie, Francie, Rusko a Čína) ho nesmí odmítnout. Už z toho je patrné, že při vyjednávání hrají nejdůležitější roli státy velké pětky.

Je možné, že například ambice Bulharky Bokovové (již, jak se v kuloárech

proslýchalo, zpočátku prosazovalo Rusko, které naopak nechtělo Guterrese) zařízl „politický obchod“mezi stálými členy. Co však bylo případně Rusku nebo Číně slíbeno za změnu stanoviska, není zatím jasné.

Odcházející generální tajemník Pan Ki-mun, slušný, ale nevýslovně nudný politik, byl často kritizován za nevýrazný způsob řízení světové organizace. Podle řady diplomatů předává Spojené národy v rozkladu. Proto už delší dobu padaly požadavky, aby nový „ředitel zeměkoule“byl ráznější, akceschopnější, měl lepší angličtinu, a především dokázal složitou organizaci opravdu vést.

Možná i proto došlo na velezkušeného Guterrese, a ne na kandidáta z východní Evropy. Guterres, jenž bude mít za úkol OSN opravit a dodat jejímu fungování srdce, je prvním expremiérem, který do křesla generálního tajemníka míří.

Diplomaté z OSN říkají, že tentokrát nebyl výběr složitý. Během dlouhého procesu, jenž prý byl letos transparentnější než obvykle, vyšlo najevo, že Guterres je zkrátka nejlepší. Jak řekl pro BBC Matthew Rycroft, britský velvyslanec v OSN: „Hledali jsme silného kandidáta, který by byl i morální autoritou v době, kdy je svět rozdělen mnoha problémy. Myslím, že António Guterres během různých slyšení prokázal, že je tou správnou osobou.“

Foto: AP

Spasí OSN? Antónia Guterrese čeká v OSN těžká dřina.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.