Divné krajské volby, v nichž vládu nečeká nakládačka

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Korecký komentátor MF DNES

Jak velký výprask dostanou vládní strany? To byla v minulých šestnácti letech ústřední otázka dosavadních čtvero krajských voleb. Do regionů se volilo pěkně v polovině mandátu centrálního kabinetu a volby byly referendem o vládě, nebo minimálně o nějakém jejím kontroverzním kroku typu poplatků u lékaře nebo drastických rozpočtových škrtů. A aktuální garnitura dostala od lidí pořádně „do kožichu“.

Z tohoto pohledu jsou dnes startující volby úplně jinou soutěží. Předčasnými sněmovními volbami v roce 2013 se politický rytmus rozklížil, takže krajské volby jsou už fakticky předehrou těch parlamentních, nebo dokonce generálkou na ně. Kabinet také oproti minulosti není na dně popularity, naopak obě velké vládní strany jsou hlavními favority a opozice je smířena s tím, že i v krajích bude jen paběrkovat. A dokonce neexistuje ani jedno ústřední téma voleb, protože vládě se povedlo lidi ničím výrazně nenaštvat a dohoda s Tureckem značně oslabila i původně „nadějné“uprchlické téma.

Všechny tyto skutečnosti se podepsaly na úplně jiném koloritu krajských voleb. Roli opozice suplují obě vládní strany: jdou si po krku a po třech letech docela úspěšného společného vládnutí před sebou navzájem varují jako před osudovou hrozbou. Povolební vyjednávání bude asi mnohem více než v minulosti testováním budoucí koalice vládní, ostatně řada stran si přímo ve volbách zkouší v krajské „laboratoři“nová spojenectví (zelení s piráty, svobodní se soukromníky, starostové bez TOP 09).

Novým fenoménem je KSČM. I dosud sice byla členem několika krajských vlád, ale jen z blahovůle ČSSD. Teď se o spolupráci s komunisty perou oba hlavní favorité, takže reálně hrozí, že se KSČM může stát faktickým vítězem voleb, tedy zasednout třeba i ve všech krajských radách. Větší šance než dříve mají i menší strany a různá regionální uskupení, trend fragmentace se z celostátní a komunální úrovně velmi pravděpodobně promítne i do krajů.

Absence ústředního tématu voleb a trochu umělý konflikt mezi ANO a ČSSD se může podepsat na volební účasti – když vlastně o nic moc nejde. A z celostátního pohledu opravdu nejde, po žádných krajských volbách ještě nikdy nepadla vláda. Na druhé straně, Špidlův kabinet padl po ještě méně významných volbách evropských, tak třeba budou i v tomto ohledu ty dnes začínající divné – a po sečtení hlasů budeme překvapeni.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.