IPR vybral dvě varianty návratu tramvají na Václavské náměstí

MF DNES - - PRAHA -

společnost hledá byty k dlouhodobému pronájmu v Praze blízko metra. Tel: 274810601110988

V lednu muselo pražskou městskou policii opustit osmaosmdesát strážníků. Kvůli tomu, že si nedodělali maturitu. Vedení městské policie jim tehdy odmítlo platit mzdu ve výpovědní lhůtě. Teď toto rozhodnutí řeší soud.

„Byla to úplně nová situace a ani soudy neměly jasné stanovisko,“hodnotí zpětně ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

Letos v dubnu jste uvedl, že chcete doplnit odcházející strážníky do konce léta. Podařilo se to?

Už se nám povedlo nahradit zhruba osmdesát procent strážníků, kteří odešli kvůli chybějícímu vzdělání. Do konce roku bychom měli být na původním stavu. Mohlo by to být samozřejmě lepší, ale za situace, kdy v jeden okamžik odešla téměř stovka strážníků najednou, jsem rád, že se nám i díky různým benefitům podařilo přitáhnout takové množství zájemců.

Nehodnotíte zpětně jako chybu, že jste propuštěným strážníkům, kteří si maturitu nedodělali, nevyplatili mzdu ve výpovědní lhůtě?

My jsme všechny strážníky upozornili na to, že pokud si maturitu nedodělají, nemohou ze zákona vykonávat práci strážníka. Všem, kteří chtěli studovat, jsme poskytli placené služební volno i maximální součinnost. Proto jsem považoval a stále považuji za správné, že ti, kteří si za sedm let maturitu nedoplnili a skončí, nebudou ve výpovědní lhůtě pobírat mzdu.

Teď případ strážníků bez maturity řeší obvodní soud. Podle něj má městská policie zpětně vyplatit mzdu ve výpovědní lhůtě čtyřem strážníkům.

Zatím jde jen o platební rozkaz, proti kterému jsme již podali odpor a celá věc půjde do klasického soudního řízení. První stání máme příští týden. Do té doby, než mi soud pravomocně řekne, že někdo, kdo nechodí do práce proto, že nesplnil zákonem stanovenou povinnost, má nárok na plat, tak z veřejných prostředků nic vyplácet nebudu.

Vládci Prahy dostali k jednání dvě varianty návratu tramvají na Václavské náměstí. Trať z Vinohradské ulice by mohla vést k hlavnímu nádraží buď Opletalovou ulicí, nebo Wilsonovou a následně Vrchlického sady. Vyplývá to z materiálu, který pro Prahu vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR).

Kdy a jak by se trať budovala, zatím není jasné, bude záležet na rozhodnutí města. O návratu tramvají na náměstí se mluví několik let, ale zatím k němu město reálné kroky nepodniklo.

IPR zpracoval několik variant, z nich nakonec vybral dvě. Obě počítají Úřad nám uložil pokutu půl milionu korun. Zatím jde o nepravomocné rozhodnutí, proti kterému jsme podali rozklad. Nicméně s tím rozhodnutím s tím, že by trať vedla kolem sochy svatého Václava až doprostřed náměstí, kde by se napojila na stávající trať spojující Vodičkovu s Jindřišskou ulicí. Obě vyžadují revitalizaci Vrchlického sadů.

V první variantě by vedla trasa z Vinohradské přes magistrálu a následně Wilsonovou ulicí k Vrchlického sadům. Tato varianta počítá s co nejmenším zásahem do zeleně v parku u hlavního nádraží. Do Opletalovy ulice by se trať napojila v oblasti křižovatky s Růžovou ulicí. Podmínkou pro vybudování této varianty je zkoordinovat ji s úpravou Severojižní magistrály a vytvořit

vyplatit zpětně čtyřem strážníkům mzdu v celkové hodnotě 432 tisíc korun. zastávky před Státní operou. Druhá varianta počítá s tím, že by trať k hlavnímu nádraží vedla přes Václavské náměstí, odkud by tramvaje zabočily do Opletalovy ulice. Tady bude případně nutno změnit režim dopravy v ulici a rovněž vyřešit hluk, který by trať působila. Tato varianta pak počítá se vznikem nové zastávky Václavské náměstí, která by byla naproti ústí Opletalovy ulice.

IPR prověřoval možnost vést trať Washingtonovou ulicí až k hlavnímu nádraží nebo Wilsonovou a následně přes Vrchlického sady. Tyto varianty však nedoporučil. (ČTK) nesouhlasím. Ani s údajnou netransparentností, ani s chybně nastavenými podmínkami. Veškeré argumenty, o které to opíráme, jsou však uvedeny ve zmiňovaném rozkladu, takže cokoliv bych teď řekl, by mohlo ohrozit správní řízení.

Nemohou tyto komplikace ohrozit výdej nových uniforem pro strážníky?

Ohrozit samotnou zakázku to určitě nemůže. Smlouvu jsme uzavřeli, protože nám to úřad nezakázal a strážníci v souladu s harmonogramem fasují novou výstroj. V září fasovali první část nových uniforem, teď probíhá obměna standardních součástí výstroje a bot a v listopadu budeme dodávat nové zimní oblečení.

Jak nové uniformy hodnotí strážníci?

Někteří už je nosí a podle mých informací si je chválí. Chvíli bude trvat, než všechnu výstroj sjednotíme.

Takže lidé teď budou v Praze potkávat v ulicích různě oblečené strážníky?

výstroje, že člověk mohl potkat čtyři strážníky a každý měl jinou uniformu. I to byl důvod té zakázky, abychom sortiment zúžili a více sjednotili. Od 1. dubna příštího roku už bude jen nová výstroj.

Chystáte nějaké další velké zakázky?

Minulý týden jsme například vypsali další zakázku na obměnu vozového parku. Půjde o šestašedesát služebních vozidel celkem za osmadvacet milionů korun. Také jsme vypsali velkou zakázku na dodávku radiostanic i na rekonstrukci centrálního operačního střediska. Budeme měnit obrazové stěny, počítače a komunikační prostředky, aby středisko technologicky odpovídalo 21. století. V průměru totiž vyřídí asi tisíc oznámení občanů denně.

Nebudete s ohledem na výrok Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže přehodnocovat způsob vypisování zakázek?

Foto: Michal Šula, MAFRA

Zakázky měnit nebudeme Městské policii hrozí pokuta půl milionu za údajně špatně nastavená kritéria zakázek na výstroj strážníků. Podle ředitele Eduarda Šustera byly zakázky sestavené správně, proto hodlá podobně postupovat i v budoucnu. Třeba při výběru nových aut.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.