NEJLEPŠÍ OLEJ DÁVAJÍ OLIVY POD TLAKEM

Herečka Ljuba Krbová (58) si paměť trénuje učením textů. Pro dobré zapamatování doporučuje soustředěnost. Paměť podle ní selhává v momentě, kdy se snažíme být multifunkční.

MF DNES - - ZDRAVÍ -

Zradila vás někdy paměť v divadle?

Stává se to každému herci, ale čím je člověk v oboru déle, tím lépe se s tím vypořádává, protože dokáže improvizovat. Na jedno velké okno si vzpomínám, byla jsem tehdy ještě hodně mladá. Na jevišti jsem měla číst milostný dopis, který jsem samozřejmě uměla zpaměti a netušila jsem, že mi ho rekvizitáři napsali na list papíru, který jsem držela v ruce. Najednou přišel výpadek, takže jsem se přitočila k nápovědní boudě, jenže ta mlčela, protože věděla, že to mám napsané. Házeli jsme na sebe zoufalé pohledy, co jako bude, a ačkoliv to trvalo sotva dvě vteřiny, přišlo mi to jako nesnesitelně dlouhá doba.

Vaše role v seriálu Ulice musí obnášet velké množství textu. Máte nějakou techniku na učení?

Osvědčená technika se jmenuje: olivy pod tlakem vydávají nejlepší olej. Většinou se učím den před natáčením, protože na Ulici používám takzvaný „průtokáč“– nasát, vypustit, zapomenout. Ale poslední dobou mívám i čtyři natáčení za sebou a to pak není možné po dvanácti hodinách přijít a naučit se text na další den. Musím to dělat s předstihem, což nemám moc ráda.

Cítíte, že herectví trénuje vaši paměť i v běžném životě?

Myslím, že paměť hodně souvisí s koncentrací. Na natáčení se stává, že někomu vypadne text, když jedeme scénu počtvrté. To najednou začnete sledovat, aby kolega došel tam, kam měl, že zapomněl zvednout rekvizitu, a v tu chvíli nevíte text. A tohle se podle mě stává i v civilním životě. Odepisujeme na zprávu v telefonu a zároveň dáváme zboží do nákupního košíku. Tím, že se snažíme být multifunkční, upadá naše koncentrace, a pak selhává i paměť.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.