DO DŮCHODU se nechystám!

S tím, jak stoupá věk dožití, přibývá seniorů, kteří nerezignovali a nesložili ruce do klína v křesle před televizí. Mnozí stále pracují.

MF DNES - - TÉMA - Text: IVANA ZÁBRANSKÁ Foto: SHUTTERSTOCK

VČesku pobírá starobní důchod téměř 2,4 milionu lidí, z toho si podle statistik ke konci loňského roku 356 000 seniorů přivydělávalo. To je skoro o polovinu více než v době před dvaceti lety. Můžete namítnout, že je k tomu ženou malé penze. Ne vždy je to ale pravda. Mnoho z nich se prostě ještě necítí na to, odejít do starého železa. Mají zkušenosti a chtějí je předávat dál, podělit se o ně.

Někteří dokonce ani o důchod nepožádají a stále naplno pracují. Příkladem může být osmašedesátiletý kardiochirurg Jan Pirk, který i když na něj má nárok, stále pracuje jako přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM. „Do penze jsem ještě nešel, ale chystám si náhradní koníčky, až jednou půjdu. Určitě to bude velká změna,“řekl nám. Jako náhradní programy má prý připravený sport, veterány a vnoučata.

Pokud však senioři koníčky nemají, může být právě práce pro ně východiskem – jakýmsi oddálením nutného. Existuje řada podnikatelů, kteří se rozhodnou s nástupem do důchodu ve své činnosti pokračovat. Cítí se stále co platní nebo jen nemají komu předat žezlo – potomci nemají zájem, nebo pracují v jiném oboru.

Výjimkou ale nejsou ani ti, kteří si zřídí živnostenský list až v důchodovém věku. Není divu, mají podnikaní o něco jednodušší. „Pokud člověk pobírá starobní důchod a zároveň podniká, nahlíží se na jeho podnikání jako na vedlejší činnost. První rok je u vedlejší činnosti navíc administrativně nená­ Pokud senioři nemají koníčky nebo se jim prostě do důchodu nechce, může být právě práce oddálením nutného. Ať už ta stará, či úplně nové podnikání. ročný – není třeba odvádět zálohy na zdravotní ani sociální pojištění,“vysvětluje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně portálu www.eDane.cz. Ty se platí až zpětně po odevzdání přehledů a počítají se z reálného ročního výdělku. Pokud roční příjem po odečtení výdajů nepřesáhne takzvanou rozhodnou částku, která pro rok 2016 činí 64 813 korun, sociální pojištění se neplatí. Zálohy není třeba platit ani v následujícím roce. Pokud rozhodnou částku člověk přesáhne, vypočítá se doplatek za sociální pojištění a zálohy na další rok z dosaženého zisku.

Daňovým povinnostem se ale pracující důchodci nevyhnou. „V případě, že má senior v daném roce příjem jen z jednoho zaměstnání, vyřídí za něj roční vyúčtování daně zaměstnavatel. V případě, že pracuje pro víc zaměstnavatelů naráz, podává daňové přiznání sám. Stejné to je v případě podnikání – tedy pokud celkové roční příjmy přesáhnou hranici 15 tisíc. V opačném případě nevzniká povinnost podávat daňové přiznání a výdělek se nedaní,“vysvětluje Blanka Štarmanová.

Odchodem do důchodu se nezměnilo nic ani u sedmdesátiletého harrachovského podnikatele Josefa Berana. „Už ně­

kolik let předtím jsem se začal naplno věnovat podnikání – provozujeme s manželkou v Harrachově penzion, měli jsme také malý lyžařský vlek, učil jsem lyžování. Aby toho nebylo málo, začal jsem se věnovat i údržbě lyžařských tratí a částečně i městské zeleně. Odchod do důchodu jsem tak vlastně ani nezaznamenal, v podnikání pokračuji dál,“říká. Podle něj tak „fungují“i ostatní místní důchodci. „V Harrachově většina lidí podniká, takže svou živnost provozují i v „papírovém“důchodu, žádná změna nenastává,“vysvětluje.

Stále ale má čas i na své koníčky – kolo, běžky, sjezdovky, zkrátka sport. „S kamarádem naplánujeme „lehčí“cyklovýlet po horách a nakonec je z toho i 80 kilometrů,“směje se. Na kole ale jel už i z Harrachova až k Baltu. „Mám rád i běžky, skvělé tratě jsou třeba v polských Jakuszycích, krásný je také přejezd přes Jizerky z Harrachova do Liberce,“doporučuje. Donedávna byl i aktivním členem Horské služby, dodnes se účastní jejich akcí – denních i nočních cvičení i pátraček. „Pro mě je spíš problém si volný čas udělat než jej vyplňovat,“uzavírá aktivní penzista.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.