VELKÝ ATLAS RYB

Dnes akvarijní rybičky

MF DNES - - FRONT PAGE -

KARAS ZLATÝ – ŠLECHTĚNÉ FORMY

Původ: východní Asie; šlechtění začalo ve středověké Číně, v moderní době vznikly některé chovatelské formy též v Japonsku, Evropě a USA

Péče: Přes léto je vhodný chov v jezírku, přezimování při teplotě kolem 15 °C. Trvalý chov v akváriu je možný, ale teplota by neměla dlouhodobě přesahovat 22 °C. Na jednu rybu je třeba počítat min. s 20 l vody. Na snímku forma „lví hlava“v oranžové barvě.

PARMIČKA ČTYŘPRUHÁ

Původ: jihovýchodní Asie, snad Sumatra – druhová identita ryb s červenými břišními ploutvemi chovaných v akváriích není jistá; vyšlechtěny další barevné formy (mechová, albinotická, „Hongkong“a další)

Péče: Hejnové, velmi aktivní ryby, pro skupinu 8–10 jedinců nádrž min. 80 cm dlouhá. Chov snadný, nekombinovat s velmi klidnými rybami a s druhy s protáhlými ploutvemi, které parmičky s oblibou okusují.

PARMIČKA VLÁKNOPLOUTVÁ

Původ: Asie – jižní Indie Péče: Chovatelsky snadný druh, dorůstá ale délky 10–12 cm, takže skupina 10–12 ryb vyžaduje nejméně 120 cm dlouhé akvárium. Teplota vody 22–25 °C, ostatní chovatelské nároky i rozmnožování jako u parmičky nádherné. U plně dospělých samců se v době tření objevuje na hlavě tzv. třecí vyrážka, jež je typická pro mnohé kaprovité ryby.

BAREVNÍ KAPŘI – KOI

Původ: Kapři se začali chovat v Číně, ale většina barevných kaprů byla vyšlechtěna v Japonsku.

Péče: Koi se chovají v zahradních jezírkách, naprostým minimem je objem 5 m3 a hloubka 150 cm, která je nezbytná též pro venkovní přezimování. Při teplotě pod 8 °C se kapři nekrmí. Přezimování mimo jezírko v hodně velké nádrži při teplotě 15 °C, přikrmuje se.

PARMIČKA NÁDHERNÁ

Původ: Asie – od Pákistánu po Bangladéš; vyšlechtěna závojová forma

Péče: Nenáročné, vhodné pro začátečníky. Stačí jim teplota kolem 22 °C, přes léto je lze chovat pod širým nebem. Pro skupinu 8–10 ryb nádrž alespoň 100 cm dlouhá. Všežravci s významným podílem rostlinné složky. Pokud ji nemají, mohou okusovat rostliny. Vytírají se do volné vody, nemají vyvinutu žádnou formu péče o potomstvo.

PARMIČKA DUHOVÁ

Původ: Asie – Šrí Lanka Péče: Dorůstá jen do 4–5 cm, samečci si vytvářejí malá teritoria. V malé nádrži do 40 l chováme jednoho samce se 2–3 samicemi, ve větší nádrži skupinu 6–10 ryb v kombinaci s jinými obdobně velkými mírumilovnými rybami. Nenáročný druh vhodný i pro začátečníky. Vytírá se do jemnolistých rostlin, chovný pár před třením vyžaduje živou potravu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.