Outsideři před lídra? Návod, jak kroužkovat

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný

Nelíbí se vám lídr, a naopak máte favorita někde vespod kandidátky oblíbené strany? V krajských volbách mají preferenční hlasy menší moc než v jiných volbách. Udělat „kroužkovací revoluci“není tak snadné, ale preferenční hlasy přece jen něco zmůžou.

Krajské kandidátky jsou početné. Třeba středočeské zastupitelstvo má 65 členů. Zakroužkovat může volič maximálně čtyři kandidáty, kterým chce dát přednost, takže je menší šance, že se stovky voličů trefí do stejných „oblíbenců“a ti pak přeskočí prvního.

Matematika je taková, že je třeba pět procent preferenčních hlasů, aby kandi- dát přeskočil jedničku. Zde je příklad: TOP 09 a Starostové dostali na Vysočině v minulých volbách 8 302 hlasů. Jestliže by se tedy vyskytl kandidát, který by nasbíral víc než 415 kroužků, přeskočil by jedničku.

Samozřejmě, že i ti „přeskakující“kandidáti se pak za sebou řadí podle počtu získaných hlasů, ale pořád jsou před lídrem.

„Krajské volby jsou něco mezi těmi sněmovními, kde volíte ideologický směr, a komunálními. V kraji už volíte lidi, které můžete znát jinak než z médií. Jsem velkým zastáncem kroužkování,“říká třeba předseda Starostů Petr Gazdík.

Mimochodem, smysl má i kroužkování lídra, protože ho tak lze „ubránit“před vypadnutím.

Volby se konají všude mimo Prahu, kde funkci „hejtmana“v podstatě zastává primátorka Adriana Krnáčová. V Praze se volí jen senátor ve třech obvodech – Praha 6, Praha 10 a Praha 11.

Člověk může mít voličský průkaz v rámci svého kraje, ale pokud už jste si ho ještě nevyzvedli, máte smůlu. Lhůta vypršela ve středu. „Na voličský průkaz může občan volit v jakékoliv volební místnosti v kraji, na jehož území má trvalý pobyt,“uvedla Klára Pěknicová z ministerstva vnitra. Nejde tedy zorganizovat akce, kdy by voliči vyrazili s voličskými průkazy do jeho kraje odjinud, aby sesadili jednoho neoblíbeného hejtmana. A do krajských voleb se ze stejného důvodu nemůže „zapojit“pražský volič. Tradiční a neměnné jsou „úřední hodiny“volebních místností – dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin.

Hned po uzavření volebních místností začne zítra Český statistický úřad zveřejňovat výsledky na stránce volby.cz. Jak uvedla předsedkyně statistického úřadu Iva Ritschelová, jako první budou asi k dispozici výsledky senátních voleb v Praze. Dají se očekávat už po třetí hodině odpolední. Pražské volební komise totiž nezpracovávají zároveň senátní i krajské volby. Konečné výsledky krajských voleb budou až v noci na neděli.—

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.