O co strany hrají v krajských volbách

MF DNES - - Z DOMOVA -

ČSSD má v současnosti jedenáct hejtmanů, za úspěch by považovala zisk sedmi. V Senátu by bylo pro ČSSD velkým úspěchem obhájení dvanácti mandátů, i polovina by ale stačila na udržení většiny.

ANO jde do krajských voleb poprvé, jako cíl vyhlásil Andrej Babiš vítězství v pěti krajích. Senátorský klub, ve kterém je ANO se Severočechy, má jen pět členů, proti 47 členům klubu ČSSD tak bude hnutí za každého nováčka rádo.

KDU-ČSL pomýšlí na vítězství až ve třech krajích, nejvíc si věří ve Zlínském. Zatím nemá hejtmana žádného. Senátorů mají lidovci naopak sedm a věří, že jich několik přibude.

KSČM obhajuje hejtmanský post v Ústeckém kraji a na vítězství si hodně věří, stejně tak na to, že by komunisté opět mohli zasednout do vedení až desítky krajů. Zato senátora mají jediného a bylo by hodně velkým překvapením, kdyby posílili.

STAN obhajuje pozici hejtmana v Libereckém kraji, ale pomýšlí na vítězství i ve Středočeském a Zlínském. Rozšířit by mohli i svůj šestičlenný senátorský klub.

ODS nemá žádného hejtmana a ani nepočítá s tím, že by nějakého získala, zajímavý bude spíš celkový počet zastupitelů. Zato v Senátu ODS obhajuje osm ze čtrnácti křesel a doufá, že pokud oslabí, pak co nejméně.

TOP 09 podobně jako ODS bude v krajích počítat spíš zastupitele než hejtmany, zatím nemá žádného, v Senátu obhajuje křeslo Jan Horník, který však už kandiduje za STAN, takže každý případný senátor by byl úspěchem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.