Do vězení nesmí, ale na svobodu se nedostane

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Rozsudek poslouchal bez hnutí, v klidu, jako by se ho ani netýkal. A celou dobu upřeně zíral na soudkyni, která právě rozhodovala o jeho osudu.

Tomu chlapci je teprve čtrnáct let, podle odborníků je však extrémně nebezpečný. Loni v dubnu se v Teplicích pokusil zavraždit kamaráda a letos v únoru brutálně ubodal spolužačku.

Teplická soudkyně Zdeňka Horčicová rozhodla, že musí být umístěn do ústavu a podrobit se sexuologické, psychologické a psychiatrické léčbě.

První problém se zákonem měl v březnu 2014, kdy se spolužáky vnikl v noci na diskotéku, odkud ukradli alkohol, cigarety a sál vytopili. Jemu za to soud udělil napomenutí s výstrahou. V porovnání s tím, co mělo přijít, šlo o klukovinu.

Loni v dubnu vlezl s kamarádem do opuštěného domu v centru Teplic. Když stáli nad výtahovou šachtou, násilník kamaráda strčil. Hoch letěl dvanáct metrů, přežil jen díky velkému štěstí.

Zatímco zraněný chlapec na dně šachty naříkal bolestí a prosil o pomoc, agresor se otočil a odešel. Podle znalců ho vzrušovalo, že mohl někomu ublížit.

Jeho rodina vyhledala pomoc psychiatra a policie vyhodnotila případ jako pokus o vraždu. Vyšetřování sice odložila, státní zastupitelství se ale obrátilo na soud, aby chlapci uložilo výchovné opatření. Jenže než k tomu došlo, kluk matce zabil a rozpáral kočku. Vyděšená matka prosila psychiatra o pomoc, ten jen zvýšil medikaci, hospitalizaci nepovažoval za nutnou.

Letos v únoru, v předvečer svátku sv. Valentýna, se chlapec vydal se svou třináctiletou přítelkyní do chaty rodičů v zahrádkářské kolonii na okraji Teplic. Tam jí zasadil pět ran nožem do krku. A opět v klidu odešel domů.

Úřady už nemohly na nic čekat a soud na základě předběžného opatření poslal chlapce do výchovného ústavu v děčínské čtvrti Boletice, kde od té doby žije v přísně střeženém pavilonu pro dětské násilníky.

Incident ve výtahové šachtě se až nyní dostal před soud. Šlo hlavně o to, aby se předběžné opatření na umístění v ústavu změnilo na řádné. A také, aby soud rozhodl, kde bude hoch dál, protože v Boleticích může být jen do konce června příštího roku, kdy dokončí základní školu.

Jenže ven ani pak nesmí, neboť znalci varovali, že panuje velké riziko, že zločin zopakuje. Soud proto rozhodl, že musí být izolován v ústavu. A v následujících devíti měsících musí najít ten nejvhodnější. V úvahu přichází zařízení pro mladistvé v Ostravě-Hrabůvce. Vraždu dívky policie stále vyšetřuje. Až skončí, i tento případ kvůli věku chlapce odloží.

Extrémně nebezpečný Nejdřív se pokusil zavraždit kamaráda a letos ubodal spolužačku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.