Hlavní nádraží zvládneme sami. Italové měli času dost

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

Italská společnost Grandi Stazioni (GS) opustí příští týden pražské hlavní nádraží. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) jí včera poslala výzvu, ať uvolní všechny prostory, které má v nájmu.

Grandi Stazioni s koncem nesouhlasí, prý chce ještě jednat. Jedním z důvodů ukončení nájmu je ovšem také skutečnost, že firma nebyla schopna opravit historickou budovu nádraží, k níž se zavázala. Zůstala jen u opravy odbavovacích prostor, kde může lépe vydělávat.

Podle náměstka generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Tomáše Drmoly je konec jediné možné řešení. GS končí příští týden smlouva na pronájem a opci na 30 let nejde využít kvůli zákonu o veřejných zakázkách.

Italové nyní hrozí žalobou kvůli zmařené investici. Zpoždění vysvětlují tím, že oprava historické budovy je složitá. Přesto GS na české železnici ještě zůstává. Italská firma nadále spravuje nádraží v Mariánských Lázních, které opravila.

Existuje možnost, že GS na nádraží zůstane?

Šance je asi taková, že se do 16. října stihne sepsat nový zákon o veřejných zakázkách a vejde v platnost. Pak by se dalo prodloužení řešit. Máme několik právních posudků, že konec je jediné právně čisté řešení. Chápu, že je to pro GS nepříjemná situace, ale České dráhy, od kterých jsme smlouvy převzali, jim daly dostatek času. Na nádraží jsou 13 let a za tu dobu opravu historické budovy Italové nestihli. Kdyby měli do 16. října stavebně hotovo, smlouva by se automaticky prodloužila o třicet let a nebylo by to v kolizi se zákonem.

Je důvodem konce to, že prostě vyprší smlouva, nebo že nestihli budovu opravit?

To jsou dvě věci, které spolu souvisí. Původní smlouva dávala možnost prodloužit ji o další desítky let za předpokladu, že GS opraví celé nádraží. Opravu měli mít Italové dokončenou v roce 2013. České dráhy jim tolerovaly dobu sjednocení nájmu a doběhu stavebních prací ještě tři roky. Tím, že tuto podmínku nesplnili, automaticky smlouva zaniká. Máme na to i předběžné stanovisko antimonopolního úřadu.

GS i jeho akcionáři hrozí, že budou chtít vymáhat odškodné. Máte na to peníze?

Je jejich právem něco takového vymáhat, ale nevidím k tomu důvod. Smlouva prostě skončila, podmínky nedodrželi. Je otázkou pro právníky, zda jim zaplatíme část z rekonstrukce, kterou objektivně provedli.

Co bude s nádražím dál?

Teď je to o dohodě právníků obou stran. Problém je s Fantovou budovou, která není opravená. Firma GS sice okolo dala lešení, ale na stavbě se prakticky nic neděje. Vyzveme stavební firmu, aby stavbu opustila, připravíme nový projekt, vypíšeme soutěž a co nejdříve začneme stavět.

Znamená to, že lešení zmizí, aby se mohlo za pár měsíců opět stavět?

Přesně tak. Paradoxně by pro nás bylo nejjednodušší, kdybychom mohli smlouvu prodloužit, ale není to možné. Nebylo by to v souladu se zákonem.

Získá nádraží v soutěži jiný nájemce, nebo ho budete spravovat sami?

Není důvod, abychom nádraží nespravovali sami. Je to největší stanice v zemi a bude plně v naší péči. Chod nádraží to nijak neovlivní.

„Bylo by pro nás nejjednodušší, kdybychom mohli smlouvu prodloužit, ale nebylo by to v souladu se zákonem.“ Tomáš Drmola, SŽDC

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.