Hrůzu z tsunami střídá pouhá nervozita

MF DNES - - DNES - Zápisník Pavel Švec reportér MF DNES

Již popáté v polistopadové éře jdou Češi volit své krajské bossy. Tentokrát však půjde o jiný scénář, než jaký se psal v posledních šestnácti letech. V krajských plebiscitech totiž doposud vždy ty aktuálně vládnoucí strany převálcovala opozice.

Mnohdy drtivě. Vzpomeňme na výprask občanských demokratů v roce 2008, kdy se „modří“hejtmani pakovali ze všech dvanácti krajů, v nichž dosud vládli. Hrůza vládních partají z toho, jak vysoká bude krajská tsunami – která by je mohla nemilosrdně spláchnout – se však dnes scukla na nervozitu, aby jedna ze dvou aktuálně nejsilnějších (a zároveň vládnoucích) stran neměla výrazně více hejtmanů než ta druhá.

Letošní krajské volby dělí od těch sněmovních nejkratší období v historii a pro ČSSD a ANO tak budou předzvěstí, kdo bude za rok sestavovat vládu.

Na parlamentní opozici v letošním volebním partu pravděpodobně zbude role pouhého komparzu. To však automaticky neznamená, že malé strany, které jsou dnes ukryty ve stínu velké politiky, si nemohou v nějakém regionu urvat trochu slávy.

V době, kdy se stranický systém rozmělňuje, mají šanci, o níž se jim dosud ani nezdálo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.