Silný vítr nad Ruzyní zamával s boeingem

MF DNES - - PRAHA -

Klíčové momenty amerického grafického umění představuje výstava, která tento týden začala ve Veletržním paláci. Představuje jak méně známé počátky grafického umění v USA, tak slavná jména v čele s Jacksonem Pollockem,

Sociální sítě oběhlo video, na kterém si při pokusu o přistání na pražském Letišti Václava Havla vítr dramaticky pohrává s boeingem 737. Pilota zhoršené počasí a prudký vichr donutily přerušit přistání poměrně nízko nad zemí, a na ranvej tak letadlo dosedlo až napodruhé. Dramatické záběry ukazují Royem Lichtensteinem nebo Andy Warholem. Výstava Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu bude zřejmě stěžejním projektem podzimní výstavní sezony ve Veletržním paláci. Mimo jiné přistání letadla španělských aerolinek, které letělo z Milána a na letišti dosedalo v úterý okolo čtvrté hodiny odpoledne.

Video českého aviatického nadšence ukazuje, jak letadlo těsně před přistáním z trasy vychýlí silný poryv větru natolik, až se motory a křídla téměř dotknou země.

Přestože přistání vypadá na první pohled nebezpečně, situace byla podle mluvčí pražského letiště Mariky Janouškové pod kontrolou. „V případě krizového přistání si pilot letadla může požádat o asistenci letiště, ale v tomto případě nás nikdo nekontaktoval,“sdělila Janoušková. Stejně tak i Řízení letového provozu potvrdilo, že tuto situaci nevyhodnotilo jako kritickou. (rsr)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.